Svět domácích mazlíčků jako výdělečný byznys

Většina majitelů považuje doma chovaná zvířata za plnohodnotné členy rodiny. A rok od roku do nich investuje více a více peněz. Jen za krmivo pro psy a kočky Češi utrácejí ročně kolem osmi miliard korun. Byznys kolem domácích mazlíčků zažívá vedle krmiva boom i v dalších oblastech. Za co jejich majitelé nejčastěji utrácejí?

Dokážete projít kolem zverimexu bez toho, aniž byste do něj aspoň nakoukli? Máte-li slabost pro kukuč svého mazlíka stejně jako já, pak tam také vždycky koupíte alespoň nějakou tu mlsku. Peněženka sice při dnešních cenách dost často pláče, ale radost, kterou chlupáč z odměny vždy má, naplno vynahradí finanční ztrátu. Jsou našimi věrnými společníky, a tak pro ně zkrátka chceme také to nejlepší.

Podle nejnovějších trendů ale páníčci neutrácejí zdaleka jen za krmení a pamlsky. Velkým hitem jsou dnes například i přírodní produkty. Jejich oblíbenost roste nejen mezi psími rodiči, ale i mezi spotřebiteli obecně. Produkty na přírodní bázi by totiž neměly obsahovat žádné jedovaté či jinak zdraví škodlivé látky. Jejich velkou přidanou hodnotou je proto rovněž i šetrnost k životnímu prostředí.

Na poptávku majitelů a chovatelů zvířecích miláčků reagují i další firmy po celém světě. Na byznys kolem psů, koček a hlodavců se orientuje i čím dál tím více startupů. Nejrychleji rostoucí oblastí jsou přitom hlavně služby. Svému mazlíkovi  dnes můžete dopřát luxus i nadstandardní péči např. v podobě lázní či masáží. Čím dál tím více zákazníků hlásí také zvířecí kadeřnické salóny a celkově vše, co souvisí s péčí o zevnějšek mazlíků.

Zajímavou novinkou jsou samoobslužné „myčky” pro psy. Princip je stejný jako například ve sprchách v českých kempech. Jejich velkou výhodou je to, že váš domov zůstane čistý. Některé firmy vám nabídnou i službu vykoupání či jiné „zkrášlení” vašeho pejska . Tato důmyslná zařízení využívají zatím především  zahraniční pejskaři. Některé evropské firmy si ovšem otevřely své pobočky i v Praze, kde si tuto službu můžete  pro svého pejska již vyzkoušet.

Velmi populární začíná být také takzvané opatrovnictví jako alternativa k psím a kočičím hotelům, které funguje trochu jako Airbnb ubytování pro lidi. Nepřítomnost páníčka je pro chlupáče sama o sobě velmi stresující záležitost. Hlavní výhodou je bezpochyby to, že pet-sitting neboli hlídání mazlíčků probíhá v domácím a o dost klidnějším prostředí. Pokud využíváte hlídání pravidelně, vaše zvíře si na chůvu i neznámé prostředí zvykne a vaše odjezdy už pro něj nejsou tolik náročné.

V neposlední řadě majitelé domácích mazlíčků, především psů, utrácejí stále více peněz za speciální výcvikové tréninky, ale také za konzultace se psími psychology a terapeuty. Nemusí jít jen o módní výstřelek. Čeští pejskaři se naučili pořizovat si pejsky z útulků. Ti za sebou dost často mají náročné první měsíce života, kdy vyrostli například v množírně. Sama jsem v takových případech využívala služeb kynologů zaměřujících se na problémové chování psů.

Seznam toho, za co majitelé domácích mazlíků utrácejí peníze, by mohl být určitě ještě delší. Vedle módních a dalších doplňků jsem nezmínila například zvířecí fotografy, kteří vám udělají s vaším miláčkem profilovou fotografii nebo jej nafotí při sportovních výkonech v parku. A vy tak budete mít krásnou vzpomínku na celý život. Obchodní potenciál je v tomto odvětví bezpochyby velký a ještě stále nevyužitý.

Jaké služby nebo produkty využíváte vy? Nebo sami v tomto odvětví podnikáte? Podělte se s námi a inspirujte další čtenáře :).

Související články

Klec jako domácí psí bouda. Kdy ji pořídit?

Klece nebo transportní boxy poskytují psím chlupáčům bezpečí a pohodlí nejen na cestách v autě. Čím dál častěji je můžete vidět i v domácnostech, kde žije pejsek. V jakých případech je psovi klec do bytu vhodné pořídit? Co do ní nepatří a co v ní...

Srpen patří Mezinárodnímu dni zvířat bez domova

Poslední odhady uvádějí, že každý třetí pejsek na světě nemá domov. Některé odhady jdou ještě dál a mluví o celé polovině všech psů. Je to poměrně vysoké číslo, poměry se však liší podle kontinentu. Nejen proto se každý třetí víkend v srpnu slaví...

Když si fena myslí, že je březí. Co s tím?

Pseudogravidita, falešná gravidita, falešná březost či faleška. Vše označuje jedno a to samé – stav, kdy se tělo fenky připravuje na porod, ačkoli březí není. Falešná březost se objevuje po hárání a může trvat až několik měsíců. Co ji způsobuje, jak...

Jak pečovat o mokrou srst, radí Klára Miketová

Léto je obdobím radostí. Teplé počasí vybízí k výletům a vodním radovánkám. Ty však pro naše psy nemusí být tak skvělé, jak se na první pohled může zdát. Mokrá srst totiž kolikrát může nadělat víc škody než užitku. Jak se o ni starat a jak předejít...

Když kočky škrábou

Kočky škrábou, to je známá věc. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, proč tomu tak je? Případně pokud doma máte kočičího kamaráda, možná vás napadlo, že by bylo dobré jej škrábání odnaučit. Zejména pokud vám někdy něco svými drápky zničil. My jsme se...

Ideální psí léto

Někdo jej miluje, někdo jej těžce snáší. Řeč je o létu a teplém počasí. To se může stát velmi nepříjemným i pro naše domácí čtyřnohé chlupáče. Zatímco kočky parná horka většinou snáší bez větších problémů, psi to mají naopak. Jaký program tedy...