Krmení vždy čerstvé, vždy připravené: chytré misky a dávkovače

V dnešní době se s inovacemi setkáme snad ve všech odvětvích a chovatelské potřeby samozřejmě nejsou výjimkou. O samočistících záchodcích pro kočky už jsem psala, zvířecích appkách taky, teď je čas podívat se na chytré misky a dávkovače.

Hltá váš pejsek? Potřebujete mu zařídit pravidelné krmení i v době, kdy nejste doma, nebo mu chcete dopřát stálý přísun čerstvé vody? V dnešní době toto všechno vyřeší pouhé pořízení misky. Co všechno vám dnešní trh nabízí?

Fontánky a zásobníky na vodu jsou dnes už běžnou věcí. Můj pejsek třeba poměrně dost pije a aby se mi nestalo, že mu vodu zapomenu doplnit, pořídila jsem zásobník. Vlastně nejde o nic zvláštního, prostě miska se zásobníkem, kam se vejde asi 1,5l vody. Existují i varianty misek, kam jednoduše zašroubujete otočenou pet lahev. O něco složitější jsou pak fontánky, kde voda po celý den proudí. Udržují ji tak déle čerstvou a podporují chuť k pití. Jsou tedy dobrou volbou u psů a především koček s tendencí nedostatečně se hydratovat.

Protihltací misky už dnes zná taky asi každý. Jde o klasickou misku, která má ovšem na dně výčnělky, mezi které se granulky rozsypou. Pejsek nemá šanci nacpat si plnou tlamu najednou a hltat. Ten můj chlupáč při jedení připomínal spíš vysavač. Takové hltání ale může způsobit třeba i torzi žaludku a proto dostal protihltací misku. Jídlo mu teď trvá o dost déle, i když občas mám pocit, že si o výčnělky snad vyláme zuby :).

Mezi chytré misky patří i ty s vestavěnou váhou. Pomáhají zajistit chlupáčovi perfektní krmný plán nebo kontrolovat jeho pitný režim. Některé zaznamenávají informace do mobilní aplikace nebo jsou vyrobeny ze speciálního antibakteriálního materiálu, který omezuje množení bakterií, například těch způsobující průjmové onemocnění. Navíc jsou vyrobeny tak, aby se minimalizovalo rozlití vody či vysypání granulí.

A teď už k těm složitějším vychytávkám, jako jsou automatická krmítka a zásobníky na krmivo. Jsou vhodné na granule i vlhkou potravu, která v nich vydrží dlouho čerstvá. Ty jednodušší mají jednu či dvě přihrádky na krmení a mechanický časovač, složitější dokáží vašemu mazlíkovi zajistit třeba i pět pravidelných přídělů potravy pomocí digitálního ovládání. Tyto zásobníky jsou ideálním pomocníkem především pro zvířata na dietě, která potřebují pravidelný nebo častější přísun potravy.

A pokud nechcete šetřit, můžete si pořídit smart dávkovač krmiva třeba i za deset tisíc. Ten využívá nejmodernější technologie a ovládat ho můžete i pomocí aplikace v telefonu. Kromě dávkování granulí a stavu množství granulí v zásobníku můžete v době své nepřítomnosti mazlíka dokonce sledovat pomocí wifi kamery, slyšet i mluvit na něj, pořizovat fotky nebo ho odměňovat. Má vestavěnou váhu, v aplikaci tedy můžete jednoduše nastavit čas i velikost krmné dávky nebo chlupáče odměnit jen jednou granulkou. Pokud tedy pro kočičku nenajdete hlídání na víkend, tento elektronický pomocník dokáže chůvu celkem slušně nahradit a mazlíka budete mít stále pod dohledem.

A pak je tu poslední vychytávka, kterou bych vám ráda představila - Treat Trainer. Už dlouho přemýšlím nad jejím pořízením. Jde o zásobník ovládaný spouštěcím tlačítkem. Jednoduše umístíte dálkové ovládání s tlačítkem do jedné místnosti a zásobník do druhé (nebo na zahradu, za roh či kamkoli se vám zamane). Pesan pak musí nejdříve tlapkou či čenichem zmáčknout tlačítko, které sepne dávkovač, a ten vysype malou porci granulí. Nejen že Treat Trainer dopřeje pejskovi pohyb, zaměstná i jeho mysl a znemožní mu hltat. Abyste prověřili inteligenci svého chlupáče, můžete měnit umístění tlačítka nebo zvuk dávkovače při uvolnění granulek. Původní záměr interaktivní hračky bylo trénování paměti psa, můžete ho ale použít i pro obyčejné krmení.

Už jste si domů nějakou takovou vychytávku pro krmení mazlíků pořídili? Nebo máte nějaký další tip?

 

Související články

Zajímavá fakta o křečcích

Nesmíme zde opomínat malé a roztomilé hlodavce, kteří jsou jedním z nejmenších domácích mazlíčků. Křečci jsou oblíbení pro svůj hebký kožíšek, roztomilé pacičky a nenáročnost. Než se rozhodnete si pořídit křečka, přečtěte si tyto zajímavosti, které...

Jak to mají psi s plaváním?

Mezi lidmi panuje přesvědčení, že psi umí plavat a je pro ně tento pohyb přirozený. Psi jsou opravdu obvykle dobří plavci, ale existují i výjimky. Která plemena patří mezi neplavce a co byste o psím plavání měli vědět?

Kočičí fakta

Co kočkám umožňuje jejich flexibilitu? Kolik času tráví péčí o svou srst? Nebo k čemu slouží kočičí ocásek? Přinášíme 25 základních faktů o těchto záhadných, přesto úchvatných čtyřnohých stvořeních, která si tak rádi pořizujeme jako domácí mazlíčky....

Co jste možná nevěděli o vlčácích?

Německý ovčák je jedno z nepořizovanějších psích plemen vůbec. A je také nejčastějším služebním plemenem. Pokud máte v plánu pořídit si psího chlupáče této rasy, máme pro vás pár zajímavostí, které jste o vlčácích - jak se německému ovčákovi lidově...

Co pro vás mohou udělat kočky a vy pro ně

V dnešní turbulentní době je cokoli, co dokáže podpořit naši psychickou pohodu, vítáno. Felinoterapie neboli „léčba kočkou“ není v rámci zooterapie žádnou novinkou, ale často se na ní zapomíná. Jak a kde můžeme využít vrozeného daru empatie, intuice a...

Startupy pomáhají domácím mazlíčkům i jejich majitelům

Zvířecí mazlíčci jsou dnes v první řadě mazlíčci, až potom zvířátka. Do svého mazlíka investujeme často více než do sebe. Toho si všimli i inovátoři s obchodním duchem a vzniká mnoho startupů právě na poli chovatelství. Největším trendem je zajištění...