Péče o malá psí plemena v zimě

Zima je obdobím, které si žádá zvýšenou péči o naše domácí mazlíčky. Deštivé a chladné počasí, přechody z tepla do zimy a posolené chodníky. To je především pro městské pejsky náročná kombinace. A co teprve pro malá psí plemena, která svá odhalená bříška nosí jen kousek nad zemí. Jaká jsou základní doporučení a jak správně pečovat o menší psíky v zimě?

Jak správně tušíte, menší plemena vyžadují během zimy speciální péči. Zvláštní pozornost je během zimy potřeba věnovat především krátkosrstým a hladkosrstým pejskům, kteří mohou být během tohoto období náchylnější k nachlazení. Nebudeme se zabývat případy, kdy je pes zvyklý na pobyt venku. Dnes se zaměříme na pejsky, kteří s námi sdílí příbytky, a jsou díky tomu citlivější na změny venkovních teplot. Začněme obecnými zásadami a doporučeními.

Správná výživa

Obecně platí, že bychom během zimy měli pejskům upravit jídelníček tak, aby byl dostatečně pestrý. Pokud krmíte granulemi, ty by tento aspekt měly zohledňovat, obzvláště na zimu se vyplatí investovat do kvalitního krmiva. Doporučuje se i mírně zvýšit denní krmnou dávku. A zajistit především pravidelný pitný režim. Pejsek by měl mít stále dostatek čisté vody. Imunitní systém je možné podpořit i nejrůznějšími doplňky stravy. Mně se během zimy osvědčil především lososový olej. Podporuje nejen imunitu, ale i růst srsti.

Péče o tlapky

Vedle zajištění správné výživy je potřeba věnovat zvýšenou péči i psím tlapkám. Posypová sůl rozežírá polštářky, ty se také nadměrně vysoušejí, a psí tlapky jsou tak velice namáhány. Se štěrkem to není o moc lepší. Je dobré pejskovi po každé procházce otřít tlapky alespoň vlhkým hadrem a v ideálním případě následně namazat, například vazelínou. Někteří odborníci radí promazávat i před procházkou. Pokud je váš chlupáč v zimě na tlapky citlivější, můžete mu pořídit i psí botičky. Botičky nejen dobře chrání proti posypům a vytváření záděr, ale i proti chladu jako takovému. U některých plemen se doporučuje na zimu zastřihávat v meziprstním prostoru na tlapce chloupky, aby se tam netvořily sněhové bambulky.

Psí oblečky

Neměli bychom podceňovat i chladem způsobené choroby a virózy. Hlavně do mokrého počasí se může hodit psí pláštěnka, která chrání především ledviny. Na záda jsou obzvláště citliví jezevčíci. Proti prostydnutí močového měchýře je potřeba obleček, který zakryje i spodní část psího těla. Ideální jsou pro tyto účely softshellové bundy nebo kombinézy. Někteří pejsci mohou trpět během zimy i na uši. Pro ně se začali prodávat speciální psí čelenky. Ačkoli by někomu mohl psí módní průmysl připadat úsměvný, funkční psí oblečení pomáhá psům z přetopených bytů vypořádat se s okolními vlivy, které by je jinak mohly stát zdraví. Obleček ovšem nesundávejte hned ve dveřích a nechte pejska chvilku aklimatizovat. Pro ty, kteří jsou zvyklí doma příliš netopit a takzvaně na sobě “vrstvit” oblečení, se doporučuje pořídit pejskovi domů ještě termodeku, která odizoluje chlad od podlahy.

Dostatek pohybu

I během zimy bychom měli pejskům dopřávat dostatek pohybu. Pokud jsou ale teploty pod bodem mrazu, nebo když lije jak z konve, měli bychom náš pobyt venku zkrátit. Důležité je, aby byl pejsek v pohybu a nestál na místě. Určitě si vybavíte scénu, jak především trpasličí plemena přešlapují z jedné zadní tlapky na druhou. Ačkoli v tomto případě nemusí jít nutně o chlad, dělají to i během dalších ročních období, především jorkšíři nebo čivavy jsou hodně náchylní na chlad a neobejdou se bez základního typu ochrany. Venčit byste tedy měli spíše krátce a častěji. Nezapomínejte také, že tito pejsci mají drobnější tlapky, snáze se tak i v mírném sněhovém poprašku unaví.

Speciální péče o malé psíky

Všechny výše uvedené rady se vztahují jak na velké, tak i na malé psy. Co se malých pejsků a péče o ně během zimy týče, měli bychom ještě doplnit následující:

  • Po klasickém venčení nestačí otřít jen tlapky, ale je vhodné osušit psa celého včetně hlavy a uší, kam se především pejskům s nižší kohoutkovou výškou může dostat nejen voda, ale i posypová sůl.
  • Nezapomeňte dát sušit obleček před dalším venčením.
  • Pokud tak již neděláte, rozdělit krmnou dávku do dvou (podávat ráno a večer) a doplnit stravu i o vitamínové doplňky.

A na závěr poslední praktický tip. Pokud potřebujete například něco zařizovat po městě, přecházíte při tom často z tepla do zimy a pejska nemůžete nechat doma, může se na tyto přesuny hodit zateplená psí taška. Ačkoli jsem zastáncem toho, aby pejsci ťapali co nejvíce po svých, v zimě, zvláště u malých plemen, může být taška šikovným pomocníkem :).

A jak snáší vaši malí psíci zimu? Otáčí se už ve dveřích, nebo jsou naopak vášniví milovníci tohoto ročního období?

 

Související články

Zajímavá fakta o křečcích

Nesmíme zde opomínat malé a roztomilé hlodavce, kteří jsou jedním z nejmenších domácích mazlíčků. Křečci jsou oblíbení pro svůj hebký kožíšek, roztomilé pacičky a nenáročnost. Než se rozhodnete si pořídit křečka, přečtěte si tyto zajímavosti, které...

Jak to mají psi s plaváním?

Mezi lidmi panuje přesvědčení, že psi umí plavat a je pro ně tento pohyb přirozený. Psi jsou opravdu obvykle dobří plavci, ale existují i výjimky. Která plemena patří mezi neplavce a co byste o psím plavání měli vědět?

Kočičí fakta

Co kočkám umožňuje jejich flexibilitu? Kolik času tráví péčí o svou srst? Nebo k čemu slouží kočičí ocásek? Přinášíme 25 základních faktů o těchto záhadných, přesto úchvatných čtyřnohých stvořeních, která si tak rádi pořizujeme jako domácí mazlíčky....

Co jste možná nevěděli o vlčácích?

Německý ovčák je jedno z nepořizovanějších psích plemen vůbec. A je také nejčastějším služebním plemenem. Pokud máte v plánu pořídit si psího chlupáče této rasy, máme pro vás pár zajímavostí, které jste o vlčácích - jak se německému ovčákovi lidově...

Co pro vás mohou udělat kočky a vy pro ně

V dnešní turbulentní době je cokoli, co dokáže podpořit naši psychickou pohodu, vítáno. Felinoterapie neboli „léčba kočkou“ není v rámci zooterapie žádnou novinkou, ale často se na ní zapomíná. Jak a kde můžeme využít vrozeného daru empatie, intuice a...

Startupy pomáhají domácím mazlíčkům i jejich majitelům

Zvířecí mazlíčci jsou dnes v první řadě mazlíčci, až potom zvířátka. Do svého mazlíka investujeme často více než do sebe. Toho si všimli i inovátoři s obchodním duchem a vzniká mnoho startupů právě na poli chovatelství. Největším trendem je zajištění...