Čistit zuby psovi můžete i hrou

I psí chrup potřebuje péči. Čistit psovi zuby, pokud na to od mala není zvyklý, může být ale často nejen o nervy, ale i o prsty. Tak proč si trošku neulehčit práci a s čištěním si nepomoci hračkou?

Ať už se jedná o chrup psí nebo lidský, platí zde v zásadě stejná pravidla. K tomu, aby váš chlupáč měl krásné a zdravé zuby, je dobré, abyste s čištěním začali co nejdříve. Pejsek si může velice rychle zvyknout a bude to brát jako nezbytnou rutinu. Kromě samotného čištění zubů je dobré psa zvykat si nechat šáhnout do tlamy. Pravidelná péče pak nebude pro obě strany stresující. 

Psům se stejně jako nám usazuje na zubech plak a následně i vodní kámen. V důsledku toho jim mohou onemocnět dásně, vytvořit se záněty nebo parodontóza. Nedostatečná dentální hygiena má také na svědomí uvolňování a lámání zubů. Pro mě bylo nemilým překvapením, když jsem zjistila, že zubní kámen kromě zápachu z tlamy může být i zdrojem infekce pro celý organismus. Může negativně ovlivňovat činnost srdíčka, jater a ledvin. Důslednost se nám páníčkům může, nejen v tomto případě, jen vyplatit. 

Ke klasickým čistícím prostředkům patří samozřejmě zubní kartáčky a pasty. Ty pak můžete dále doplnit o různé ústní vody, spreje nebo gely. Základem by měl být hlavně výběr kvalitních granulí, jejichž povrch při jídle obrušuje plak na zubech. Zajímavým a šikovným pomocníkem pro čištění psího chrupu jsou speciální dentální hračky. Stačí, když si s nimi bude pejsek hrát a okusovat je. 

Dentální hračka je sestavena tak, aby si jejím okusováním pes vyčistil zuby i mezizubní prostory. Bývají vyrobeny z přírodní gumy a některé voní třeba po mátě, takže si pejsek rovnou i osvěží dech. Jsou navíc dosti odolné, takže se nemusíte bát, že byste každý týden kupovali novou. Existují i různé verze s lanem na přetahování. 

Posloužit může i nylonové nebo bavlněné lano. To totiž posiluje žvýkací svaly a masíruje dásně. Dentální účinek slibují i některé plyšové hračky. Naproti těm obyčejným jsou zamotány do pevného uzlu.

A pokud si chcete být jisti, že pejsek nebude čištění chrupu flákat, zvolit můžete hračku plnitelnou pamlsky nebo pastou. To jistě zaručí, že se jí pes bude náležitě věnovat.

Pro štěňata a starší psy se pak vyrábí verze z měkké elastické gumy, které jsou k zubům a dásním šetrnější. 

Jak čištění zubů zvládáte se svým čtyřnohým parťákem vy? Pomáháte si nějakou dentální hračkou? A máte nějakou oblíbenou?

 

Související články

Jeden psí rok jako ekvivalent sedmi lidských let je mýtus

Většina z nás žije v dlouho zažité představě, že jeden psí rok se rovná sedmi lidským. Pokud tedy doma máte dvouleté štěně, v přepočtu na lidské roky je mu už 14 let. Jestliže máte doma desetiletého psa, prakticky je to už sedmdesátiletý dědeček....

Kočárky a nosítka pro psy: v čem nám mohou pomoci?

Moderní doba přeje rychlému vývoji vpřed, a tak existuje spousta možností, jak si usnadnit pohyb s domácím mazlíčkem. Mezi takové vychytávky patří například kočárky, nosítka a klokanky, jež skvěle poslouží v případě, že je váš pes zraněný, příliš...

Jak pečovat o smečku tažných psů?

Někdy jeden pes nestačí a je lepší chovat rovnou celou smečku. Obzvlášť, pokud se věnujete chovu tažných psů. Samozřejmě s větším počtem psů roste i množství péče a starostí, násobí se ale i radost, kterou chovatel ze smečky má. Na co musíte být...

Proč jsou psí plemena tak rozmanitá?

Na jednom cvičišti se potkávají majestátní dogy, malé čivavy i strakatí dalmatini. Psích plemen existuje opravdu velké množství, Kynologický záštitný spolek FCI (Fédération Cynologique Internationale ) jich rozlišuje na 360. A liší se od sebe...