I kočky mají své drogy

O šantě kočičí už jsem psala, dnes se podíváme na ostatní méně známé drogy. Ne všechny kočky totiž reagují na každou a ne na vše reagují stejně. Pokud jste tedy se šantou neuspěli, možná budete mít štěstí s nějakou z následujících.

Moje kočka na šantu reaguje, ale nijak přehnaně. Proto jsem chtěla vyzkoušet i nějakou alternativu, a tak jsem se dostala k aktinídii. Kozlík se zas dá využít i při vypjatých situacích, jako je návštěva veterináře nebo stěhování. Pojďme se na ně tedy podívat.

 

Valeriana officinalis L - Kozlík lékařský neboli valeriána lekárská

Říká se mu také baldrián, baldrán, odolen, kočičí kořen, kocúrnik nebo čertikus. V Česku je poměrně známý a koupit ho můžete běžně v lékárně. Kromě koček ho totiž používají i lidé pro jeho uklidňující a uvolňující účinky (mimo jiné). Rostlina se dříve používala na výrobu valeriánských nebo baldriánských kapek.

Aktivní látkou, která kočky přitahuje, je enzym aktinidin. Zatímco člověka kozlík uklidní a uspí, některé kočky jsou po něm jako divé. Stimuluje je a zajišťuje jim pohodu a vitalitu. Ale opět ne všem. Některé kočky, které milují šantu, nejeví o kozlík zájem a naopak, některé milují oboje a jiné nereagují ani na jednu bylinku.

Účinné jsou kořeny a oddenky kozlíku. Krom lékárny můžete kozlík koupit i v chovatelských potřebách jako sprej, sušený v hračkách a obsahují ho i spot ony proti stresu. Můžete si kozlík i pěstovat na zahrádce nebo ho chodit sbírat do příkopů či vlhkých olšových a vrbových křovin u potoků a řek. Sbírat ho lze celé léto až do podzimu, největší obsah účinných látek ale v kořenu bude před rozkvětem.

Zatímco šanta má vůni připomínající mátu nebo meduňku, kozlík voní výrazněji a méně příjemně.

 

Actinidia polygama - Aktinidie stříbrná a Actinidia kolomikta - Kiwi sibiřské

Tito blízcí příbuzní u nás zas tak rozšíření nejsou, respektive jejich vliv na kočky. V některých e-shopech s chovatelskými potřebami je ale najdete, třeba pod názvem “japonský catnip”. Narazit na ně můžete i pod názvy silvervine nebo matabi.

Aktinidie pochází z Číny, a tak není divu, že se používá i v čínské medicíně.

Můžete si ji pěstovat na zahrádce jako popínavku a většinou i urodí. Plodům se říká minikiwi a jsou jedlé. Mladé sazenice ale musíte před kočkami řádně hlídat a počítejte i s tím, že větvičky a kořen pak budete mít od koček okousané.

Aktinidie obsahuje hned dvě složky, které kočky lákají: aktinidin, stejně jako kozlík a dihydroaktinidiolid, který má sladkou čajovou vůni. Kočky přitahuje vůně větviček. Japonské pořekadlo „neko ni matatabi, joro ni koban“ ve volném překladu znamená „aktinidie udělá kočce takovou radost jako peníze prostitutce.“

Dřívko této popínavky v kočce vzbudí většinou ještě větší euforii, než dokáže šanta, a podobně jako ona účinek po 5 - 30 minutách odezní. Opět ale platí, že ne všechny kočky na ni reagují. Podle mé zkušenosti však láká více koček než šanta.

Měli jste už tu čest s jednou z těchto kočičích drog? A sklidila u vašich chlupáčů úspěch?

Tady se můžete podívat, jak na kočky působí aktinidie:

 

Související články

Hmyzí protein jako budoucnost výživy mazlíčků?

Psi jsou, stejně jako jiní domácí mazlíčci, masožravci. Živočišná bílkovina je proto základní složkou jejich stravy. Čím dál častěji se můžeme setkat se stravou, která se zcela nebo z části skládá z hmyzu. Je hmyzí protein vhodný pro naše mazlíčky?...

Jak správně krmit fretku?

Fretky se řadí mezi oblíbené domácí mazlíčky. Jsou inteligentní, hravé a dokáží si s člověkem vytvořit silné pouto. Pokud si vás toto pozoruhodné zvíře také získalo a uvažujete o tom, že si ji pořídíte, měli byste vědět, jak fretku správně krmit, aby...

Zajímavá fakta o křečcích

Nesmíme zde opomínat malé a roztomilé hlodavce, kteří jsou jedním z nejmenších domácích mazlíčků. Křečci jsou oblíbení pro svůj hebký kožíšek, roztomilé pacičky a nenáročnost. Než se rozhodnete si pořídit křečka, přečtěte si tyto zajímavosti, které...

Jak to mají psi s plaváním?

Mezi lidmi panuje přesvědčení, že psi umí plavat a je pro ně tento pohyb přirozený. Psi jsou opravdu obvykle dobří plavci, ale existují i výjimky. Která plemena patří mezi neplavce a co byste o psím plavání měli vědět?