Jak připravit psa na focení

Lukáš, zkušený fotograf psů, pro vás připravil další díl miniseriálu o focení psů – neváhejte si ho přečíst, ať vaše album z dovolené stojí za to :) Hlavní pravidla přípravy k focení podle Lukáše zní následovně:

Lukáš, zkušený fotograf psů, pro vás připravil další díl miniseriálu o focení psů – neváhejte si ho přečíst, ať vaše album z dovolené stojí za to :) Hlavní pravidla přípravy k focení podle Lukáše zní následovně:

Předem zvažte, co pes umí a neumí. Spousta psů zná velké množství triků a udělá, co vám na očích uvidí. Takoví se samozřejmě fotí nejsnadněji. Můžete si přesně určit, kam si sednou, na jakou stranu se budou dívat, zkrátka jak bude výsledný snímek vypadat. Máte-li čas, je samozřejmě nejjednodušší postupně psa připravovat učením základních povelů (sedni, lehni, zůstaň…). Jak ale pracovat se psem, který takové povely ještě nezvládá, zato fotit se musí okamžitě?

  • Přizvěte si k focení někoho na pomoc.

Je to vždy jednodušší. Panička nebo páníček mohou psa podržet a nenápadně mu hlavičku natočit tak, abyste mohli vyfotit jeho dokonalý profil.

  • Zaujměte pozornost zvířete.

Nejlépe se vám to pravděpodobně podaří pamlskem nebo hračkou – tak to fungovalo třeba na Kulajdu. Pes je „zhypnotizovaný“ a vy fotíte. Během focení jednoho charitativního kalendáře jsem se ovšem setkal i se psem, kterého nezajímaly ani hračky, ani pamlsky. Nakonec mi naštěstí jeho majitelka řekla, že její pes reaguje pouze na jiné psy. Jak? Zkrátka se na ně upřeně dívá – bingo! Posadil jsem kousek před jejího psa toho svého a moje kolegyně stihla rychle cvaknout vytoužený moment silného zaujetí.
Další trik, který se mi osvědčil, je vypreparovat pískačku z pískací hračky a dát si ji do pusy. Písknete a pes se v tu chvíli většinou otočí na vás ve snaze zjistit, odkud ten zvuk vychází. Na vás už pak zbyde „jen“ to cvaknutí :)

  • Rozhýbejte ho.

Pokud chcete fotku běhajícího psa, není nic jednoduššího, než házet mu hračku nebo jeho oblíbené psí pochoutky. Tím ho přimějete, aby běžel požadovaným směrem. Pokud však nemáte žádného pomocníka, pes nerad aportuje a vůbec se nerad vrací k vám, mohli byste si tím zadělat na problémy. Takže – jak už je řečeno výše – předem zvažte, co si můžete dovolit. Přeci nechcete, aby se váš model ztratil nebo popral. Ale o focení psů v pohybu si podrobněji povíme příště.

  • Nezapomeňte, že fotíte živou bytost.

Tahle vám ale neřekne, když se jí něco nelíbí. Musíte se řídit citem – kdo svého psa zná, všimne si velmi rychle, jestli je veselý, vystrašený nebo znuděný. Měli byste brát ohled na jeho nálady, odrazí se i ve výsledných snímcích. Nestresujte ho. Snažte se ho rozveselit milým hlasem nebo nějakou drobností. To ale neznamená, že výchova jde stranou! Když se váš model příliš rozdovádí, nebojte se ho ukáznit.

Neodpustím si znovu zdůraznit, že nejdůležitější je nechtít po psovi věci, které neumí nebo by ho mohly jakkoli ohrozit. Takže když náhodou narazíte na zapálené obruče, automaticky to neznamená, že svému psovi pořídíte úžasnou fotku!

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?