Zpět na výpis

Psincový kašel

Autor Lucka | Zdraví a strava

Odborně se psincovému kašli říká infekční laryngotracheitida. Jde vlastně o společné označení akutních a nakažlivých onemocnění psů, které postihují dolní cesty dýchací a doprovází je záchvaty kašle. Původce může mít psincový kašel mnoho z řad bakterií i virů a mezi psy jde o časté onemocnění. Jde o nákazu kapénkovou a tak se lehce šíří. Úplně stačí, když se v parku dva psi očuchají. 

Pokud má nemoc normální průběh, trvá týden nebo dva. Suchý kašel ale může přetrvávat i několik týdnů. Vyvolává dojem, jako by psovi něco uvízlo v krku a dávil se. Může i vykašlávat hlen nebo bílou pěnu. Zhoršuje se při zatahání za obojek, nebo jiné podráždění krku, ale i při námaze.  

Kromě zmiňovaného kašle, psa většinou jiné příznaky netrápí, nebo jeví jen mírné známky nachlazení jako výtok z nosu či očí. Pokud jde o těžší průběh nemoci, přidat se může i horečka, pes je smutný a bez nálady a stav může přejít až v zápal plic. To hrozí hlavně u mladých štěňat, seniorů a psů s oslabenou imunitou nebo chronickým onemocněním.

Jelikož jde většinou o virové onemocnění, nezbývá nic jiného,než “to vyležet”. Psa držet co nejvíce v klidu a teple. Uzdravení podpoří i dostatek tekutin. Motivovat pejska k pití,můžeme třeba podáním naředěného vývaru, nebo mu do misky s vodou přidat trochu masové konzervy. V tom případě ale nezapomínejte vodu často měnit, aby se v ní nemnožily bakterie. Může se stát, že pes bude kvůli bolavému krku odmítat granule. Někdy pomůže je jen namočit, jindy bude potřeba je vyměnit za plnohodnotné kvalitní konzervy.

Většinou, pokud je krom kašle pes jinak zdravý, není návštěva veterináře nutná a vyléčit ho zvládnete i sami doma. Pokud potřebujete uklidnit, zavolejte mu a psův stav s ním konzultujte. Může vám taky poradit použití jitrocelového sirupu, který pomáhá vykašlávání. S jeho dávkováním si ale raději vždy nechejte poradit.

Na člověka není psincový kašel přenosný. Někteří jeho původci, jako například bordetella, ovšem mohou vyvolat kočičí rýmu nebo rýmu u králíků. U morčat můžou vyvolat i smrtelný zápal plic.

Už si váš pes psincovým kašlem někdy prošel? Nebo lépe řečeno, už jste ho s ním někdy léčili? Očkování proti nejčastějším původcům je totiž součástí běžných kombinovaných vakcín, které sice nákaze nezamezí, ale zmírňuje její příznaky až tak, že si onemocnění ani nemusíte všimnout.