Zpět na výpis

Bachovy květové esence - co jsou zač a k čemu se používají

Autor Lucka | Zdraví a strava

Bachovy květinové esence jsou ověřenou metodou alternativní medicíny, která se čím dál více prosazuje i ve veterinární praxi, a to díky rostoucí tendenci používání přírodních způsobů léčby. Zakladatelem metody je Dr. Bach, který věřil, že za fyzickým onemocněním stojí i emocionální nerovnováha. 

Bachovky představují jednoduchý systém 38 květových esencí, které v různých kombinacích dokáží pomoci se spoustou krizových situací i psychických problémů. Velkou výhodou je, že jsou zcela přírodní. Při jejich používání neexistuje žádná kontraindikace s léky klasické medicíny. Vhodné jsou i pro alergiky, protože neobsahují žádné pevné části (např. pyl) květin. 

Překážkou k jejich používání není ani vysoký věk nebo akutní či chronické onemocnění. Při používání k řešení psychických problémů je plusem, že nedochází k opačným výsledkům (místo agrese apatie nebo bázlivost), ale uvádí emoce do rovnováhy. 

U zvířat se používají v mnoha různých situacích. Takovou klasikou je silvestr, stěhování, příchod miminka nebo dalšího zvířecího člena rodiny. Užívají se i při agresivním, úzkostném nebo bázlivém chování, po špatné zkušenosti či úrazu. 

Aby ale bachovky pomohly jak mají, musí být správně zvolené a používané. Na trhu dostanete už řadu předmíchaných esencí, ale můžete si je nechat namíchat od terapeuta i přímo na míru. Tak máte větší jistotu, že se zohlední všechna kritéria, která mohou mít na nežádoucí chování vliv.

V bachovkách na míru se kombinují vždy maximálně čtyři květinové esence. Jejich poměr se mění podle příčin stojících za problémem. Proto před samotným umícháním můžete strávit delší čas popisováním nejen problému zvířátka, ale i jeho povahy, okolí ve kterém žije, změn v jeho životě a podobně. 

Výjimkou je Krizová esence, která je tvořena z pěti esencí a měla by působit univerzálně na všechny krizové situace. A to nejen situace vyvolávající strach nebo úzkost, ale i traumatologické stavy a jiné i život ohrožující situace, jako je třeba otrava. Samozřejmě ne však jako jediná léčba! Není od věci ji tedy stále nosit při sobě a v případě potřeby použít.

Krom psychických problémů se u zvířat bachovky používají například i před a po chirurgických zákrocích, u epileptiků pro slabší průběh záchvatů a snížení jejich frekvence, u alergiků, cukrovkářů a pacientů s kožními problémy, nebo při artróze a léčbě nádorů.

Máte už s bachovkami nějaké zkušenosti? S jakým problémem vašemu zvířecímu parťákovi pomohly? Já s nimi žádnou přímou zkušenost ještě nemám, ale pozitivních ohlasů jsem na ně slyšela už dost, rozhodně nebudu váhat je v případě potřeby vyzkoušet. Konec konců, za zkoušku nic nedám. Když nepomohou, stav se tím maximálně jen nezmění.