Zpět na výpis

Jak přežít Silvestr v pohodě a ve zdraví

Autor Lucka | Zdraví a strava

V případě, že váš mazlík silvestrovské oslavy snáší opravdu špatně, ideální by bylo odjet s ním někam na klidnější místo. Pokud tedy máte chatu, nejlépe někde na samotě, přesuňte se na oslavy tam. Jestli se jedná o kočku, musíte samozřejmě zvážit, jestli tamní prostředí už zná a snáší dobře cestování.

Pokud ale musíte zůstat ve městě, nezoufejte. I v něm můžete mazlíkovi pomoci. Pejska vyvenčete ještě za světla, dokud petardy nebouchají v takovém množství a raději ho nepouštějte z vodítka. Ideální by bylo mu na procházku navléct postroj, nebo alespoň zkontrolovat a případně dotáhnout obojek, aby se pesanovi nepodařilo vyvléct. 

Doma pak zvířátku najděte co nejklidnější místo, třeba koupelnu nebo chodbu. Přesuňte mu tam jeho oblíbený pelíšek. Ideální je zajistit jim místo, kam se mohou schovat - například krabici nebo kukaň, klec přehozenou dekou a podobně. 

Před půlnocí pak zatáhněte závěsy a zvyšte hlasitost na televizi, aby rány a záblesky nebyly tak intenzivní. A hlavně sami zůstaňte v klidu, ať z vás mazlíci cítí, že se není čeho bát. Proto pejsky ani neutěšujte, jen byste jim tak potvrzovali, že panika je na místě. Možná to může znít necitelně, ale nejlepší pro ně bude, když je v momentě, kdy se vám začnou sápat do klína nebo jinak vyšilovat, napomenete a pošlete zpět na místo. Dáte jim tak najevo, že situace se nijak neliší od běžného dne, a proto ani nemá důvod chovat se jinak než obvykle. Někdy může pesanovi pomoci i přítomnost jiného psa, který je na silvestrovské oslavy zvyklý a nijak ho nevzrušují. Když váš stresař uvidí jeho klid, sám se ujistí, že se opravdu nic neděje.

Psům může pomoci i metoda Half Wrap. Jde o vázání pruhu látky kolem psa. Ta by měla být minimálně 5 cm široká a hlavně elastická. Tato bandáž působí na nervový systém psa, který je pak klidnější a cítí se více v bezpečí. Uvázat ji není žádná věda, stačí vám k tomu i dostatečně dlouhá šála. Spoustu návodů najdete na internetu po zadání názvu metody do vyhledávače.

Ke zklidňujícím lékům byste se měli uchylovat až jako k poslední možnosti, například po zkušenostech z loňského roku, kdy oslavy zvířátko prožívalo opravdu těžce nebo získalo nějaký nový špatný zážitek. O jejich vhodnosti a dávkování se vždy poraďte s veterinářem.

Alternativou může být použití bachových esencí, difuzéru uvolňujícího uklidňující feromony či jiných přírodních přípravků. Vyhněte se ale esenciálním olejům, zvláště u koček. Ty nemají enzymy potřebné k jejich rozkladu a jsou pro ně díky tomu toxické. 

Doufám, že si oslavy Nového roku užijete společně se svými zvířecími parťáky a v co největším poklidu.