Zpět na výpis

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě: Americká kadeřavá kočka

Autor Lucka | Zajímavosti

Zakladatelkou plemene byla černá kočka jménem Shulamith, kterou v roce 1981 našli jako vyhladovělé kotě v Kalifornii. Dvě z jejích čtyř koťat, která se narodila ještě téhož roku, měla dozadu stočené uši stejně jako ona. Došlo se k závěru, že za touto odchylkou stojí spontánní mutace díky dominantnímu genu.

Ten nemá žádné doprovodné efekty a proto se mohou křížit americké kadeřavé kočky mezi sebou i s neušlechtilými domácími kočkami, které se jinak co nejvíce blíží plemennému standardu. Díky dominantnosti genu bude mít i tak většina koťat uši stočené. Každopádně to se projeví až ve věku čtyř měsíců, kdy se koťatům začínají uši stáčet. 

Jsou to středně velké kočky s elegantním štíhlým tělem. Nemají téměř žádnou podsadu, období línání u nich tedy nebude nijak dramatické a ani pravidelná péče o srst nezabere moc času. Ta může být krátká i polodlouhá a ve všech možných barvách i kresbách. 

Kromě zvláštních uší je u americké kadeřavé kočky nápadné i její zaměření na lidi. Bývají to zvědavé inteligentní kočky, co se rády účastní veškerého dění v domácnosti. Rozhodně nebudou stát opodál, když se něco děje. Rády jsou v centru pozornosti a rády se i mazlí. O těhle kočkách zkrátka stále budete vědět, že tam jsou.

Díky tomu se skvěle hodí do rušnějších rodin a problémem nebývají ani děti. Mají totiž velmi vyrovnanou povahu a jen tak něco je nerozhází. Pokud tedy nejde o jejich uši, na ty jsou obzvláště citlivé, zvlášť pokud by se jim přetáčely dopředu. 

Hravé a podnikavé americké kadeřavé kočky svou energii potřebují vybít dostatkem her nebo na šplhacím kůlu. Skvěle se snášejí s ostatními kočkami a dobře vycházejí i se psy. Není tedy od věci jim nějakého zvířecího společníka pořídit, zvlášť pokud trávíte hodně času mimo domov.

Ačkoli jde o plemeno nijak extra rozšířené, chová se i u nás. Už jste se s ním někde setkali? Třeba na výstavách? Já, stejně jako moje kočka, máme občas rády chvíle samy pro sebe. Z americké kadeřavé kočky bychom se tedy asi brzy stavěly na hlavu. :)