Zpět na výpis

Jak se vypořádat s kočičími chlupy

Autor Lucka | Výchova a péče

Možná to znáte, při zametání nacházíte v koutech a pod nábytkem chuchvalce velké skoro jako kočka sama. Návštěvám s kávou nabízíte rovnou i odchlupovací váleček a jen se modlíte, aby chlup nebyl i v tom kafi. Největší línání sice přijde až na jaře, i to podzimní ale může stát za to. Co s tím? 

Eliminovat chlupy úplně se nám asi nepodaří nikdy, alespoň omezit je ale několika opatřeními můžeme. Základem prostě je a vždy bude pravidelné vyčesávání. To má kromě eliminace volně poletujících chlupů po bytě i další benefity. Mezi ně patří snížení rizika trichobezoárů i prohlubování vzájemného vztahu. Ono totiž nejde jen o společně strávený čas něčím příjemným,  olizování koťat matkou má krom hygienické i socializační úlohu. O tom se konec konců více dozvíte zde.

Zmírnění línání můžeme podpořit i správnou kvalitní stravou a doplňky stravy. Zdravou srst kočce pomůže udržet třeba lososový a pupalkový olej nebo měsíček. Biotin a zinek zase podporují přirozenou obnovu srsti.

Nejlepším přítelem každého kočkaře je odchlupovací váleček, ten tu snad ani nebudu jako tip uvádět:). Mimo něj nám může pomoci s odklízením chlupů i navlhčená gumová rukavice. Vyzkoušet můžete i speciální elektrostatické rukavice, na které se lehce chlupy nachytají. Dostanete je s ní z nábytku, textilií i různých těžce přístupných míst a navíc se dají vyprat, tedy používat opakovaně. Akorát diskriminují leváky, protože jsou pouze na pravou ruku.

Mezi vymakanější vychytávky pak patří vysavače se speciální koncovkou hubice určenou k vysávání přímo psí nebo kočičí srsti. Tím si můžete ušetřit trochu práce s vyčesáváním, ale není nutno dodávat, že kočky se často zvuku vysavače bojí, a proto bychom rozhodně k tomu kočku neměli nutit. Popravdě si to ani nedovedu představit, rozhodně psychickou újmu by z toho mohla mít velkou. Pokud ale zvuk kočce nevadí a na vysávání kožíšku ji zvykáme postupně a citlivě, proč ne.

Když už jsme u těch vysavačů, pro nás páníčky mazlíčků je velmi cenným pomocníkem vysavač s HEPA filtrem, který zbavuje vzduch alergenů. Krom nástavců na kožich jsou často v příslušenství nástavce určené speciálně k odstraňování chlupů ze země i čalouněných povrchů. Toho můžeme využít při vysávání pelechů, kočičích stromů a jiných oblíbených odpočívadel. I to nám pomůže omezit roznášení chlupů po bytě. Někteří výrobci na naše zvířecí společníky myslí i s hlučností a snaží se ji udržet na minimu. 

Pračku zase před chlupy můžete ochránit obyčejnou kuchyňskou houbičkou. Prádlo vám odchlupí, ale už ji nikdy nevyčistíte. Na každodenní praní to tedy asi není, ale třeba k ložnímu prádlu je to dobrá vychytávka. 

Máte nějaké svoje triky, jak se kočičích chlupů zbavit?