Zpět na výpis

Chovat psa doma, nebo venku?

Autor Lucka | Výchova a péče

Když se rozmýšlíte, jestli bude pes žít v bytě, nebo na zahradě, musíte samozřejmě zohlednit i jeho stáří, zdravotní stav a hlavně plemeno. Některá jsou totiž k životu venku jako stvořená, jiná by tím trpěla už po chvilce. Ať už fyzicky, nebo psychicky. Mezi taková patří hlavně miniaturní a malá společenská plemena. Naopak severské rasy si budou venku libovat i v zimě.

Mezi klady soužití se psem doma jistě patří společně strávený čas. To je důležité i pro budování vztahu a socializaci psa. Má to ovšem dozajista dobrý vliv i na nás. Díky psí přítomnosti se doma cítíme lépe, o kladech společného spaní už jsem psala zde

Má to samozřejmě i svoje mouchy. Zametání chlupů bude na denním pořádku a odchlupovací válečky se stanou nepostradatelnou výbavou. Pokud doma nebudeme chtít mít nepořádek nebo mokro, budeme také muset více pečovat o psí očistu. Po každé procházce mu otřít packy, v mokrých nebo blátivých dnech i celý “podvozek”. Někdy se to neobejde i bez koupele. I s tím si jde ale poradit. Pořízením botiček a oblečku zašpinění psa zvládneme udržet na minimum i bez větší námahy.

Jestli s námi pes bydlí doma, budeme mu muset dopřát dostatek procházek a vyžití. Jinak by se také mohlo stát, že v naší nepřítomnosti nám rozkouše botu nebo i zdemoluje celý být. Roli v tom může hrát i separační úzkost. Pokud se týká právě vás, doporučuji přečíst si článek, jak se s ní poprat zde. Předejít ničení vybavení může pomoci i pořízení dostatku hraček a zabavení pro psa. 

Výhodou celoročního pobytu venku má jistě tu výhodu, že pes má více pohybu. Vám zůstane domov bez chlupů a vy můžete ušetřený čas z luxování chlupů a odchlupování oblečení trávit společnými chvílemi se psem. Pro někoho (třeba ty, co si rádi ráno přispí) také může být výhodou, že čas venčení není závislý na psí potřebě, kterou si chlupáč může vykonat na zahradě.

Pokud se rozhodneme, že pes bude žít na zahradě, neměli bychom zapomínat, že je to tvor společenský. Kontakt s lidmi, svojí “smečkou”, ke spokojenosti proto potřebuje. Procházky, společné hry či trénink, to vše bychom mu měli dopřávat. 

Zahradu mu také musíme přizpůsobit. Prvním krokem by mělo být ji dostatečně zabezpečit. Někteří psi jsou útěkáři profíci a podhrabou nebo přelezou i plot, který považujeme za dostatečný. Odstranit bychom také měli všechny jedovaté rostliny i nebezpečné předměty. Každý pes, co žije celoročně venku, by měl mít neomezený přístup do tepla a sucha. Někdo to řeší dvířky do chodby, jiný přístupem do garáže nebo zateplenou boudou. O tom, jak boudu vybrat a zateplit, jsem psala tady.

Pokud váš psí společník žil doposud uvnitř a vy ho chcete přestěhovat ven, myslete na to, že psům žijícím doma se nevytvoří tolik podsady a srst tak není uzpůsobená nízkým teplotám venku. Lehce pak při pobytu venku dojde k prochladnutí psa. Stačí k tomu i delší procházka. Myslet na to bychom tedy měli i u “byťáků” a na zimu jim pořídit vhodný funkční obleček. 

My, co žijeme v bytě, jsme od tohoto rozhodování ušetřeni. Ale co vy, co máte tu možnost. Žije váš pesan venku, uvnitř nebo obě varianty kombinujete? Co vás přesvědčilo rozhodnout se právě tak, jak jste se rozhodli?