Zpět na výpis

Jak vybrat ten správný psí obleček - zaměřeno na materiály

Autor Lucka | Výchova a péče

Možná si někdo říká, že pes má přece kožich a na život venku je zvyklý, žádný obleček tedy nepotřebuje. No jo, bývávalo, vždyť kolik desetiletí přivykáme psy na život uvnitř a šlechtíme je podle našich představ. Jejich srst už neplní funkci termoizolace tak dobře jako kdysi. Další roli v aklimatizaci pak hrají i obrovské teplotní výkyvy, kterým psa vystavujeme, když z vyhřátého domova vyjdeme do podzimní plískanice. 

Stále samozřejmě existují plemena, která si i ve sněhu budou spokojeně rochnit jako husky nebo malamut. Většina ale komfort funkčního a dobře zvoleného oblečku v chladných dnech ocení. Zejména pak plemena malá a krátkosrstá. Hodí se ale pro psí seniory nebo marody. Jedna vrstva navíc jim nedopřeje jen teplotní pohodlí. Může je i uchránit před nachlazením, zánětem močových cest nebo problémy pohybového aparátu. 

A jak se tedy jednotlivé typy oblečků od sebe liší co do funkčnosti? Ten z mého pohledu nejméně praktický materiál je pletenina. Hlavně tedy proto, že svetříky velmi často vídávám nevhodně používané. Takovéto oblečky sice mohou dobře zahřát, problém ale nastává v mokru. Stačí vysoká vlhkost vzduchu nebo mlha. Nemusí ani pršet, a materiál navlhne. V tom momentě ztrácí svou hřejivost a psa spíše ještě ochlazuje. Dobře ale může posloužit jako spodní vrstva, kde se hodí například pod pláštěnku.

Fleece sice vlhko částečně odpuzuje a je prodyšný, chybí u něj ale větruodolnost. Opět ovšem může skvěle sloužit jako spodní vrstva při vrstvení a často se také u oblečků používá jako zateplení, právě díky jeho prodyšnosti a dobré hřejivosti. Nemalou výhodou je i jeho velmi nízká váha.

Často se na výrobu oblečků používá polyester nebo polyamid v různých (např. voduodpudivých) úpravách. Obezřetní bychom měli být při výběru a používání některých pláštěnek, kde je problém hlavně v tom, že nejsou prodyšné. Při větší aktivitě psa se pod ní může srst zapařit a hafan pak lehce nastydne.

Softshell je mým oblíbeným materiálem nejen na psí oblečení, celý podzim ho v podstatě ze sebe nesundá celá rodina. Má totiž všechny potřebné vlastnosti - hřeje (zejména zimní úprava podlepená fleecem), je voděodolný, větruodolný a prodyšný. Pro pohodlí psa je benefitem i jeho pružnost a pro psí sportovce jeho dobrá izolace - skvěle drží vyprodukované tělesné teplo uvnitř.

A pak je tu speciální psí materiál houndtex. Kromě voděodolnosti, větruodolnosti a prodyšnosti také odpuzuje nečistoty a je velmi odolný. Používá se na výrobu kvalitních psích outdoorových oblečků i do těch nejnepříznivějších podmínek.

S žádným z výše uvedených materiálů vlastně neuděláte chybu, pokud obleček z nich vyrobený budete používat správně. Jestli však hledáte jeden funkční kousek použitelný od podzimu do jara, měl by být voděodolný, větruodolný a prodyšný. Měl by být nastavitelný velikostně, ideálně co nejlehčí a nejjednodušší na oblékání. Psovi by měl jít lehce nandat, sundat a skvěle mu sedět (přeci jen ne každé plemeno má stejnou tělesnou stavbu, a tak ne každému psovi bude sedět to samé). Velkým plusem jsou i reflexní prvky. Pokud nechcete používat dodatečnou spodní vrstvu, měl by mít i zateplení nebo termofolii. Materiál by měl být kvalitní a s lehkou údržbou, úplně ideální je možnost praní v pračce. 

Oblékáte své psy? Máte jen jeden obleček, nebo celý šatník a oblečky střídáte podle ročního období, počasí a venkovní aktivity?