Zpět na výpis

Dopřejte svému pejskovi masáž

Autor Lucka | Zdraví a strava

Druhů psích masáží existuje hned několik - dornova metoda, rekondiční, sportovní či čistě relaxační. Stejně jako je tomu u klasických lidských masáží, důvodů k nim může být mnoho. Ať už je absolvujeme čistě jen pro uvolnění a pohodu, nebo např. pro zdravotní účely. Obecně ale můžeme říct, že nám, stejně jako psům, ulevují od napětí (je jedno jestli svalového, nebo psychického). 

Svalové bolesti psů jsou dosti podceňovaným tématem. Přitom potíže vzniknou často lehce - úrazem či přílišným a opakovaným pohybem. Je tomu tak zejména proto, že pes si prostě nestěžuje. Touha po pohybu, přírodě i společně stráveném času je u zvířete dlouho silnější než bolest. Přitom i čtyřnozí přátelé, stejně jako my, potřebují po pohybu i dostatečnou rekonvalescenci.

Taková dobře provedená masáž může vyřešit problém s mobilitou, pomáhá předcházet zranění, umožňuje rychlejší regeneraci a přispívá k lepšímu zdravotnímu stavu psa. Každý páníček se může naučit specifické masáže sám. Nejprve je ale třeba navštívit zkušeného terapeuta či lektora s dostatečným vzděláním a znalostmi, který vám poradí, jak na to. Špatně zvolený druh masáže nebo provedená technika by psovi spíše uškodila. Profesionální terapeut by měl z chování a pohybů psa přesně určit, co je v jeho těle špatně a co ho bolí.

Masáže se nehodí jen pro pracovní a sportovní typy psů. Ocení je také hafani, kteří nemají tolik pohybu. Odborná péče slouží totiž jako prevence problémů a se svými mazlíčky si utužíte vzájemný vztah. Masáže mají také blahodárný vliv na psychiku psa a dosahují skvělých výsledků u bázlivých psů a stresařů. 

Kromě svalů je tento relax dále prospěšný i pro šlachy, fascie (blanité pouzdro svalů), podkoží a kůži. Samotné svaly nejen uvolňuje, udržuje pružné a výkonné, ale podporuje v nich i látkovou výměnu a zajišťuje dostatek kyslíku. Prokrvené tkáně pak mají tendenci k rychlejšímu hojení.

Má už váš pejsek nějakou masáž za sebou? Pokud nad tím zatím jen přemýšlíte, neváhejte. Pejskovi to přinese spoustu benefitů a bude vám jistě vděčný.