Zpět na výpis

Lososový olej: Jak ho používat v péči o psy

Autor Lucka | Zdraví a strava

Lososový olej je tak oblíbeným a vyhledávaným doplňkem díky vysokému obsahu Omega-3 nenasycených mastných kyselin. Ty si pes nedokáže vyrobit sám, a proto je pro něj stěžejní dostávat je v potravě. Mezi rybami pak padl výběr na lososa z důvodu, že je považován za nejčistší rybu. Žije kratší dobu, a proto se v jeho těle nestačí usadit tolik toxinů jako v jiných druzích.

Kromě zmíněných mastných kyselin je olej, ať už jakýkoli, důležitý i z jiného důvodu, a to kvůli vstřebávání vitamínů. Ty jsou totiž rozpustné v tucích a jejich podávání psovi samostatně, bez oleje, by tedy bylo k ničemu. Kvalitní granule obsahují látky obě a není třeba si s tím lámat hlavu. Jsou ale i tak situace, kdy je doplnění oleje přínosné. Neuděláte ani chybu, pokud ho pesanovi budete podávat preventivně.

Lososový olej například pomáhá řešit problémy kůže a srsti a dodává kožichu lesk a kvalitu. Zařadit ho do jídelníčku je také vhodné v období línání, aby se srst dostala brzy do kondice. Tomu napomáhá krom Omega-3 i obsažený biotin.

Rychlá energie v podobě lososového oleje se bude hodit i v rekonvalescenci po nemoci nebo po operaci. Mimo to i podporuje krevní oběh, klouby a pohybový aparát, udržuje zdravé srdce, působí blahodárně na psychiku psa i na jeho zrak a doporučuje se podávat při poruchách imunitního systému nebo při alergiích. Navíc působí protizánětlivě. Zasazuje se i o zdravý vývoj plodu a správný růst štěňat. 

Jak vidíte, lososový olej má daleko širší využití než jen zažitou lesklou srst. Sáhnout po něm můžete v mnoha různých situacích a hodit se skvěle bude třeba i jen pro ochucení granulí, pokud pesanovi nejedou. Velmi důležitým doplňkem je pak pro psy stravující se BARF, přirozenou stravou. Jim totiž dodává živiny, které v jiných druzích masa nejsou zastoupeny. 

Je ale ovšem třeba vybrat olej kvalitní. Ten by měl být samozřejmě 100% a lisovaný za studena. Chybu jistě neuděláte, pokud vyberete ten od vaší oblíbené značky s kvalitními granulemi, kde jste se již o kvalitě výrobků přesvědčili.

Co vy, používáte lososový olej? Dáváte ho pejskovi stále, nebo jen při nějakých situacích?