Zpět na výpis

Dlouhá srst psům v létě vyhovuje

Autor Lucka | Výchova a péče

Jestli doma máte dlouhosrstého psího mazlíka a napadlo vás ho v létě ostříhat, abyste mu pomohli od veder, rozmyslete si to. Vypadá to sice logicky, říkáte si “já mít v těch vedrech na sobě kožich, asi se upeču”. Pro psy je ale srst zaprvé přirozená a zadruhé jim přináší jednu velkou výhodu - izolaci.

Díky tomu si pesan drží svou přirozenou teplotu a venkovní vedro srst nepropustí k tělu. To samozřejmě platí i v zimě, kdy mu naopak nedovolí prochladnout. Kdybyste kožich ostříhali, nechali byste tak zvíře napospas okolním teplotám.

Dlouhá srst je sice termoregulační, delší vystavení přímému sluníčku ale zas zvládnout nedokáže. V horkých letních dnech proto psovi místo stříhání nejvíce pomůžete tím, že mu umožníte být ve stínu, při delších procházkách nezapomenete na častější pauzy a vyrážíte na ně spíše ráno a večer. Samozřejmostí by měl být i nepřetržitý přísun pitné vody, ideálně alespoň denně měněné. V opravdových vedrech nebo při větší fyzické zátěži můžete pejskovi pomoci chladící vestou nebo podložkou. Pozor si ale dejte na zmrzliny a led. Ty organismus spíše zatíží a přehřátí napomůžou. O tom více zde.

Občas se ke stříhání přistupuje z důvodu špatné kondice srsti. Ta je zplstnatělá, zacuchaná. Pod ní se pak mohou tvořit ekzémy nebo se tam daří parazitům. Proto je důležité nezanedbávat péči o ni. Při pravidelném pročesávání zůstane funkční a prodyšná.

Pro rozčesání je nejdříve třeba zvolit ty správné nástroje. Jinak bychom také mohli napáchat víc škody než užitku a kožich poškodit. S tím by vám měl umět pomoci chovatel, veterinář nebo pracovník chovatelských potřeb. Dlouhou srst se hodí nejdříve pročesat řídkým hřebenem a až pak vykartáčovat kartáčem s tak dlouhými štětinami, aby se dostaly přímo ke kůži. Při opravdu husté srsti může pomoci drátěný kartáč se zahnutými konci.

Máte doma dlouhosrstého parťáka? Jak vedra snáší a jak mu v nich pomáháte?