Zpět na výpis

10 vtipných triků, které můžete jednoduše naučit vašeho psa

Autor Lucka | Výchova a péče

Většina psů se ráda učí, narušuje to rutinu jejich dne a dává jim to možnost zapojit mozek prospěšnějším způsobem, než je vymýšlení lumpáren. Nikdo z nás přece nemá rád nudu. Tady tedy máte několik triků, které můžete svého parťáka jednoduše naučit:

Polibek

Možná vás už teď váš mazel olizuje každý den. Co ho ale naučit opravdový polibek? Mrkněte na video, které vás provede výcvikem tohoto povelu krok za krokem. Budete na to potřebovat lepicí poznámkový bloček, pamlsky a clicker. Jednoduše psa odměníte za to, že se dotkne čumákem papírku. Pamlsek mu spojíte s povelem, takže papírek za chvilku už nebudete potřebovat a pes vás bude líbat na povel.

Dej pac

Tento trik patří asi mezi první povely, které lidé své psy učí krom základní poslušnosti. Jedna z možností, jak podání packy psa naučit, je opět za pomoci pamlsků. Pokud mu jej nabídnete v zavřené pěsti, pokusí se ho “vyhrabat” packou. V tom okamžiku stačí říct povel, psa pochválit, odměnit a opakovat tak dlouho, dokud si pes povel s akcí nespojí.

Přines

Dalším z nejzákladnějších triků je aport, který psi ze své podstaty milují, takže výcvik nebude nijak složitý. Můj pes s ním dokonce začal sám od sebe, aniž bych ho něco učila. Jsou ale i tací psi, které aport nijak moc nezajímá a nejdříve je třeba vzbudit zájem psa o míček. Jiní zas samotný aport zvládají, ale míček pak nechtějí pustit. Následující video vám ukáže, jak na to.

Překul se / Válej sudy

Ačkoli na pohled se tento trik může zdát obtížný, není tomu tak. Základem je opakování a správné vedení psa pomocí pamlsku, jak to můžete vidět na videu. Chce to už víc trpělivosti. Třeba to moje psisko si při nacvičování bylo schopné vykroutit krk, ale ne a ne se přetočit. Trvalo dlouho, než jsme na to spolu přišli.

Kolečko / Otočka

Učení tohoto triku je podobné jako u překulení. Základem je vést psa pomocí ruky s pamlskem, vše se akorát děje na jiné ose.

Zaštěkání na povel

Tenhle trik už vás bude stát dost trpělivosti a patří mezi ty náročnější. Nejdříve je totiž třeba čekat, až pes zaštěká sám od sebe a akci mu spojit s odměnou a povelem.

Bang! aneb Hraj mrtvého

Také velmi oblíbený trik, který už ale patří mezi ty pokročilé. Doporučuji s tímto povelem začít až v okamžiku, kdy pes už umí překulení, půjde to snáz.

Popros (stoj na zadních)

Opět jde o jeden z jednodušších triků, který psa pomocí pamlsků naučíte celkem rychle. Stačí odměnu umístit nad jeho hlavu tak, že aby se k ní dostal, musí se pes mírně nadzvednout. Po dostatečném opakování jen stačí ruku dávat čím dál výš, až se pesan zvedne na zadní.

Seď pěkně

Tento povel nejen že bude hezky vypadat na fotkách, pomáhá také psovi budovat rovnováhu a svalovou základnu. Ujistěte se ale před nacvičováním, že je váš pes zdravý a nemá žádné problémy s klouby nebo třeba páteří.

Obětí

Na závěr jsem si nechala trik nejroztomilejší, a tím je obětí. Co by mohlo být rozkošnější, než když vám váš parťák dá packy kolem ramen, nebo takto obejme svého psího kámoše. Jde o trik složitější, který bude potřebovat trochu času. Každý pes má své tempo, ale lépe se mu bude obětí učit, pokud už zvládá povel seď pěkně.

Jaké triky jste vašeho parťáka naučili vy? Mně se nejvíce osvědčilo sledovat psovo chování a přidat povel k jeho normálnímu chování. Třeba ten můj přede mnou skákal do výšky, čehož jsem využila a naučila jsem ho skok do náruče.