Zpět na výpis

Otrava otráví psí pohodu. Jak na první pomoc?

Autor Lucka | Zdraví a strava

Otrávit se vám psí chlupáč může raz dva, stačí k tomu chvilka nepozornosti nebo pomalá reakce, zvláště pokud máte psa “všechno sežeru na co přijdu” stejně jako já. Nám se tedy otrava zatím vyhnula, ťuk ťuk, ale nehodlám nic riskovat a chci být na takovou situaci připravená.

Je celkem široká škála věcí, kterými se pes může otrávit. Mezi ty nejčastější patří rostliny, sinice nebo pesticidy. Pokud máte zahradu, zvláště pak pokud se po ní pes pohybuje bez nepřetržitého dozoru, doporučuji si zjistit, jaké rostliny jsou pro psy toxické a vůbec je nevysazovat. To samé u květin pokojových. Není vůbec od věci projít si i ty divoké, abyste věděli, kterým kytičkám se při procházce v lese nebo na louce vyhnout. Jejich seznamy velmi snadno naleznete na internetu. Pozor si dejte i na houby. Ty sice pro psy nejsou toxické všechny, je ale lepší se jim úplně vyhnout.

Velmi lehce se může pes otrávit také zmíněnými pesticidy, aniž byste o tom věděli. Stačí, abyste na procházku vyrazili na pole, které bylo zrovna pesticidy ošetřeno, nebo se vám pejsek zatoulal na sousedovic ošetřený trávník. U některých pesticidů navíc není potřeba jejich pozření, k otravě bohatě stačí i jejich vdechnutí nebo kontakt s kůží. Není třeba dodávat, že k ošetření vlastní zahrady byste měli vybírat přípravky bezpečné pro vaše mazlíky. Tuto informaci byste měli snadno nalézt na obalu výrobku.

Často dochází i k otravě sinicemi. K tomu může dojít při řádění v přírodních koupalištích i pouhým napitím z louže. Nenechávejte tedy pro jistotu psí parťáky pít ze zelených kaluží a na procházku jim vždy berte vodu vlastní, například do cestovní láhve. Krom sinic se z přírodních vodních zdrojů může otrávit i již zmiňovanými pesticidy, pokud se nacházejí v blízkosti ošetřovaného pole. U vody dávejte pozor i na ropuchy!

Mezi další běžné otravy patří i otravy jídlem. O potravinách nebezpečných pro vaše mazlíky jsem psala v článcích Které potraviny a rostliny jsou pro kočky škodlivé a Které potraviny jsou pro psy nebezpečné. Nemluvě o problému poslední doby v podobě rozhazování otrávených návnad, například buřtů, v parcích.

Rychlé jednání je základ

Každá otrava může vykazovat jiné příznaky. Některé jedy působí na nervovou soustavu, jiné poškozují ledviny nebo játra. Nejčastější prvotní příznaky otravy můžeme shrnout následovně: neklid, zvýšené slinění, zvracení, poruchy motoriky, apatie, nechutenství, častější močení, zrychlený tep a svalové křeče. V závislosti na typu toxinu a jeho množství se reakce na něj může objevit za několik minut nebo i hodin.

Když už víme, čím se nám může parťák otrávit a jak to poznat, je na čase si říct, jak na první pomoc. Pokud ke kontaktu došlo přes kůži, několikrát psa důkladně vyšamponujte. U jakéhokoli způsobu otravy je žádoucí vyvolat zvracení. Toho nejlépe dosáhnete 3% peroxidem vodíku. Někdo ho doporučuje použít neředěný, někdo zředěný na poloviční koncentraci. Pro jednodušší podání ho do tlamy můžete vstříknout injekční stříkačkou bez jehly.

Peroxid v žaludku napění, což vyvolá zvracení. K podání ale musí dojít do čtyř hodin od otravy. Poté je dobré mazlíkovi několik dní podávat aktivní uhlí, které na sebe váže toxiny a pomůže tak z těla dostat zbytky jedu a očistit organismus. A samozřejmě co nejdříve přinejmenším kontaktujte veterináře a konzultujte s ním další postup, zda-li je nutné podat infuzi, která podporuje vylučování toxinů z těla, podání látek k potlačení křečí apod.

Měli jste už tu smůlu a museli u zvířete otravu řešit? Doufám, že pokud ano, mělo to dobrý konec a zvířátko se z otravy dostalo.