Zpět na výpis

Letní lékárnička: Co by v ní nemělo chybět?

Autor Lucka | Zdraví a strava

Víkend nebo dokonce odjezd na dovolenou je tu a vy přemýšlíte, co vše sbalit s sebou? Určitě byste neměli zapomenout na lékárničku. A to i tu pro vašeho psího chlupáče! Pořádně zásobená lékárnička je totiž základ. Pokud si ale lámete hlavu, co by v ní mělo vlastně být, pojďme se na to společně podívat.

V první řadě je důležité říct, že obsah lékárničky by se měl jednak měnit podle ročního období, a jednak podle terénu, do kterého se psem vyrážíte. Samozřejmě si můžete koupit v některém z pet shopů nebo na eshopu s věcmi pro domácí mazlíčky už “hotovou" lékárničku. Tu pořídíte zhruba od dvě stě do několika set korun. Vždy je ale dobré si ji doplnit, případně z ní dočasně odebrat to, co nebudete potřebovat.

Co se může páníčkům hodit pro ošetření drobných poranění, při pořezání, otravě, kousnutí či bodnutí hmyzem? Bezpochyby můžeme říct, že platí: lepší být připraven než zaskočen. Začněme nejprve těmi univerzálními věcmi, bez kterých by to nešlo. V první řadě jde o samotnou lékárničku. Ta by měla být vodotěsná. Vedle speciálních látkových kapsiček se mi osvědčily také plastové nádobky. Vejde se tam často víc věcí a jsou lehké.

Než začnete lékárničku vybavovat, doplňte ji také zalaminovanou kartičkou s údaji o vašem psovi. Ne každý si totiž jako já bere očkovací průkaz nebo psí kartičku (kterou obdržíte po registraci do Národní sítě chovatelů psů). Můžete tam připsat i čísla na psí pohotovosti a na vašeho veterináře. Věřte mi, že v krizové situaci za to budete vděční.

Do krabičky pak určitě sbalte:

 • Obvazy (Vedle čistého obvazu lze přidat i sterilní gázy. V případě nouze ale postačí jakákoliv látka a obvaz. Obvazů sbalte raději více. Můžete je použít i pro fixaci tlamy.)
 • Elastické obinadlo
 • Leukoplast
 • Psí botičky, nebo alespoň pár ponožek
 • Rehydratační roztok (V podstatě se jedná o iontový nápoj pro případ dehydratace a vyčerpání. Pokud šetříte místo a máte s sebou misku s vodou, stačí vám prášek, ze kterého roztok namícháte.)
 • Dezinfekce (Stačí malá ampulka Betadine.)
 • Traumacel (Místo zásypu doporučuji spíše ten ve spreji.)
 • 3% peroxid vodíku (Ten je dobrý nejen pro případ rány jako dezinfekce, ale především v případě otravy umí u psa vyvolat zvracení!)
 • Injekční stříkačka, plastová lžíce, příp. víčko (Především pro podání naředěného peroxidu, nebo jiných léků, které by pejsek odmítal. Může jít i o intový roztok.)
 • Černé uhlí (Rovněž se užívá v případě otravy.)
 • Speciální pastu proti otravě (Poraďte se se svým veterinářem, co bude pro vašeho pejska nejlepší. Nám se jinak osvědčila EnteroZOO, která lze užívat i preventivně.)
 • Pinzeta

Učíme se zkušenostmi. A tak jsem časem do psí lékárničky pořídila ještě i Zyrtec, který je v podstatě vedle ledování jedinou pomocí při bodnutí hmyzem. V případě bodnutí vosou do okolí tlamy, nebo dokonce přímo do jazyka, neprodleně vyhledejte odbornou pomoc. Pak také s sebou nosíme po zkušenostech s otravou vitamín K. Nejde sice o první pomoc, ale snižuje riziko následků a pomáhá regeneraci.

Na závěr bych ještě chtěla dodat, že psí lékárnička (alespoň ta domácí, ne její výletnická osekaná verze) by měla myslet obecně na situace poskytování první pomoci. Doma byste tedy měli mít i zdravotnické pomůcky pro stabilizaci zvířete na cestě k veterináři, například fixační límec. Ten lze pořídit i nafukovací. O tom, co vše může lékárnička obsahovat, se dočtete v jednom starších článků.

A co obsahuje letní lékárnička vašeho pejska?