Zpět na výpis

Jak uspokojit mlsný jazýček jorkšíra a zároveň mu dát vše, co potřebuje?

Autor Lucka | Zdraví a strava

Jorkšírští teriéři jsou malí psíci s velmi mlsnými jazýčky. Nedávno jsem se o tom přesvědčila, když jsem jednoho takového mlsného jorkšírka několik týdnů hlídala své kamarádce. Překvapilo mě, jak může být správná výživa miniaturních plemen náročná. Vždycky jsem totiž měla jen velká psiska, která pomalu brala žrádlo i s miskou. Víte, jak správně krmit miniaturní plemena jako J.T.?

Právě protože jsou malí, potřebují komplexní výživu, která nejen posílí jejich organismus, ale zároveň uspokojí jejich chuťové pohárky. Jorkšírští teriéři se ke vší své roztomilosti ještě pyšní hedvábnou srstí, výživa by tak svým složením měla myslet také na jejich kožíšek, který vyžaduje speciální péči. Proč je to vše důležité? Správná výživa pejska nejenže zlepšuje jeho zdraví, pozitivně přispívá také k jeho chování. Pro mě to byla cesta, jak si ho získat na svou stranu. Krmíte-li totiž svého psa (nebo vašeho psího svěřence) správně, dáváte mu tím najevo, že se o něj dobře staráte.

Co dalšího byste ale o výživě J.T. měli vědět? V první řadě jde o to, že v prostředí, kde je psí čeníšek proklatě nízko u země, je mnohem větší koncentrace prachu a nejrůznějších škodlivin. Obzvláště pokud bydlíte jako já ve městě. Tyto látky způsobují, že je organismus těchto roztomilých malých psíků při pohybu venku nadměrně zatěžován. Tomuto negativnímu působení se odborně říká stresový faktor. Krmivo byste tedy měli vybírat tak, aby obsahovalo tzv. antistresovou složku (například borůvky).

Vedle organismu představují prachové částice v ovzduší také zátěž pro jejich obranné bariéry jako srst, kůži, slizniční imunitu a buněčnou obranyschopnost. Pro dlouhosrstá plemena a psy s hedvábnou srstí, jako můj J.T. na hlídání, jsou z tohoto důvodu vhodná krmiva s vyšším podílem lososového masa, včetně čerstvého proteinu (čerstvého lososa) a s přídavkem lososového oleje. Lososový olej je výborný také jako doplněk stravy. O ten se s J.T. podělili naši chlupáči, kterým lososáč, jak mu říkáme, dávám pravidelně do granulí. Díky lososovému oleji bude totiž srst vašeho psíka hustá a krásně lesklá.

Ve výživě vašeho jorkiho byste se naopak měli vyhnout všemu, co by mu mohlo způsobit obezitu, ke které má toto miniaturní plemeno sklony. Obecně se doporučuje držet se kolem hodnoty 400 kalorií denně. Kdo to má ale počítat, že? Obezitě se lze podle veterinářů a psích výživářů vyhnout také výběrem krmiv bez obilovin. To byla naše volba! Na přebalech krmiv můžete také vidět označení grain free, což je jen anglický překlad. Bez obilovin zároveň znamená, že jsou hypoalergenní, což je opět velmi důležité nejen pro jorkšíří srst, jak jsem se dočetla. Takovým krmivem je například novinka z řady krmiv Brit Care Mini pro miniaturní plemena, Brit Care Mini Grain Free Yorkshire.

Měli byste také vědět, že malá plemena psů mají kratší trávící trakt, a tudíž rychlejší zažívání. Aby krmivo vašemu J.T. chutnalo, ale bylo pro něj zároveň dobře stravitelné, měl by podíl masové složky dosahovat zhruba padesáti procent. Pro vašeho jorkšíra uděláte tedy nejlépe, když mu pořídíte hypoalergenní granulové krmivo založené na mase z lososa a tuňáka, doplněné vitamíny a extrakty z bylinek. Alespoň po tom se mohl můj svěřenec skoro utlouct. Zdravé jsou také v krmivu brusinky, které preventivně působí proti zánětům močových cest, na které jorkšírci často trpí.

Na závěr nutno říct, že jorkšírští teriéři jsou teriéři, jak se patří. A i přes svou malou výšku jsou velmi aktivní a milují pohyb. Nejen z tohoto důvodu má jejich tělo vyšší energetické nároky, zároveň ale mají poměrně malý objem trávícího traktu. Je proto potřeba jim doporučený denní přísun potravy uvedený v tabulce krmení rozdělit alespoň na dvě až tři stejné porce podávané v průběhu dne. Denní krmná dávka granulového krmiva by se v případě průměrné váhy dospělého jedince J.T. (3,2 kilogramu) měla pohybovat okolo 50 gramů (přibližně půl až třičtvrtě hrníčku). Denní množství může být různé podle prostředí, míry aktivity a věku psa.