Zpět na výpis

Cestování s domácími mazlíčky: Pár tipů, jak se na cestách neztratit a užít si to

Autor Lucka | Sport a cestování

Berete svého psího nebo kočičího chlupáče pravidelně na výlety a na dovolené po Česku? Je pro vás cestování s vaším psiskem či kočičákem zábavou, nikoli hororem? Máte vyhlídnutou nějakou destinaci, kde byste rádi pobyli delší dobu nebo dokonce zamýšlíte cestu kolem světa? Pokud jste na všechny tři otázky odpověděli ano, bezpochyby brzy rozšíříte řady dobrodruhů, kteří cestují po světě se svými mazlíčky.

Většina chovatelů cestování s domácími zvířaty do zahraničí vzdá ještě dřív, než jej zkusí na vlastní kůži. Důležitá je nejen sebedůvěra a intuice, že to zvládnete, ale také důvěra v druhé. Na cestách se totiž nevyhnete situacím, kdy svého mazlíka budete muset svěřit, byť jen na krátkou chvíli, cizím lidem. I s tím je potřeba počítat. Na co dalšího se připravit, než se společně vydáte na cestu?

Každý, kdo takové zvířecí dobrodružství se svým mazlíkem někdy podstoupil, vám řekne, že to nikdy dříve nebylo snazší. Každoročně přibývá leteckých společností, které povolují přepravu (malých) domácích zvířat na palubě, rozrůstají se sítě pet-friendly hotelů a hostelů a díky internetu a e-bay v zahraničí objednáte i oblíbenou značku krmiva vašeho mazlíka.

Navíc to váš zážitek z cest může ještě více obohatit. Moje kamarádka, která takto se svým psem cestuje, říká, že se díky tomu cítí mnohem šťastnější, silnější a sebejistější než předtím. Představte si, jak si váš chlupáč užívá pocit naprosté volnosti, když se prohání sněhem zakrytými pláněmi, kličkuje na písečných plážích na druhém konci planety nebo s vámi zdolává nějaký horský vrcholek, po jehož dosažení radostně poskakuje kolem.

Říká se, že jednodušší je cestování se štěňátky či koťátky. Stejně jako malé děti teprve objevují okolní svět a na rozdíl od dospělých jedinců pro ně cestování nepředstavuje takový stres. Osobně si myslím, že nejvíce záleží především na povaze vašeho mazlíka. Než si zvykne na nový životní rytmus a vstřebá všechny změny, bude možná trochu vyjukaný. Nikam proto na cestách nespěchejte. Nikdy totiž nevíte, co se ve spěchu může přihodit. Jak říká moje kamarádka, vždycky pojede nějaký další autobus.

Na cestách se vám vedle mikročipu, cestovního pasu a potvrzení od veterináře o zdravotním stavu mazlíka bude hodit,  především cestovní plán. Pokud plánujete cestovat po Evropě, neměli byste narazit na žádný problém. Mimo Evropskou unii se ovšem každá země řídí odlišnými pravidly, používá různé formuláře, některé vyžadují po vstupu do země umístění zvířete do i několikatýdenní karantény.

Tato pravidla se týkají i zemí, přes které jen projíždíte. A samozřejmě se mění také v závislosti na tom, ze které země přijíždíte. Pokud se například vracíte z Asie do Evropy, mohou pro vás platit přísnější pravidla, než kdybyste přilétali ze Severní Ameriky. Všechny důležité informace byste měli najít na www.pettravel.com.

Cestování s chlupáčem vás bude částečně limitovat v dopravních prostředcích, které na cestách budete moct využívat. Někteří dopravci stejně jako u nás požadují při přepravě zvířat jejich umístění do přepravek, nebo jejich přepravu dokonce vůbec neumožňují. Doporučuji si proto na základě vašeho itineráře udělat malý průzkum ještě před cestou.

Pokud by vaše vysněné destinace byly v tomto ohledu nepřívětivé, existuje ještě varianta obytného auta. Ani s tím ovšem nebudete tak flexibilní, jako kdybyste cestovali sami. Při plánování tak raději přemýšlejte o vašem společném výletu v řádu týdnů než dnů :). Cestu se také snažte co nejvíce rozkouskovat, abyste snížili počet letů a dlouhých přesunů na minium. Minimálně zpočátku bude chvíli trvat, než si vytvoříte každodenní rituály.

Pokud by se vám nedařilo najít pet-friendly ubytování, mám pro vás tip na využití platformy TrustedHousitters. Registrovaní uživatelé nabízejí ubytování zdarma výměnou za to, že jim během doby, kdy vám půjčí svůj příbytek, na oplátku pohlídáte  jejich chlupáče. Pro vás i vašeho parťáka bude určitě příjemnější pronajmout si vlastní apartmán, než mít sdílený pokoj.

Počítejte s tím, že stejně jako doma i na cestách můžete narazit na někoho, kdo nesdílí vaši lásku ke zvířatům. Častěji se ocitnete v situaci, kdy budete vy - a hlavně váš zvířecí kamarád - středem pozornosti. Věřím, že si to váš parťák bude užívat :).

A jaké jsou vaše zkušenosti s cestováním s vaším chlupáčem do zahraničí?