Zpět na výpis

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě: Britská krátkosrstá kočka

Autor Lucka | Výchova a péče

Britská krátkosrstá kočka se velmi dobře přizpůsobuje, a proto bude spokojená skoro v každém prostředí, od venkova až po malý podkrovní byt. I to je jedním z důvodů, proč je toto plemeno tak oblíbené. Péči o ní v pohodě zvládnou i začátečníci bez zkušeností. Má vyrovnanou a klidnou povahu, je tak ideálním společníkem pro většinu lidí.

Mnoho chovatelů, kteří se pro toto plemeno rozhodnou, zaujme nápadně kulatá hlava s velkýma, expresivníma očima. Její vzhled malého plyšového medvídka ještě dokresluje podsaditá stavba těla a velmi jemná a pružná srst. To vše člověka opravdu láká britku vzít a pořádně pomazlit. Britské krátkosrsté kočky se chovají v široké paletě barev a kreseb srsti, ze které si jistě každý vybere (FIFe uznává celkem 229 barevných variet!). Nejoblíbenější je však již od počátku plemene modrá.

Původ plemene spadá do Velké Británie kolem roku 1900, kdy anglická šlechta začala s jejím šlechtěním. Cílem bylo dosáhnout kočky s tělem mohutně stavěné angory, předchůdkyně perské dlouhosrsté kočky, ovšem s krátkou srstí. Selektovali proto své domácí kočky s kompaktní a podsaditou stavbou a křížili je s perskými kočkami.

Zpočátku byly britky chovány především právě v modré barvě. Další barvy vznikaly postupně díky přikřižování perských koček, které se provádí dodnes, aby britská kočka neztratila na typu. Díky těmto perským příbuzným se může stát, že se dvěma britským krátkosrstým kočkám občas narodí i dlouhosrstá koťata.

Povaha těchto britských aristokratek se mění a vyvíjí s věkem. Jako koťata jsou stejně hravé jako ostatní plemena. Po jednom až dvou letech se však většina z nich stává méně aktivní a více se osamostatňuje. Dokážou se samy zabavit a hravě zvládnou třeba i víkend o samotě. Ke spokojenosti nepotřebují kočičího parťáka, jak tomu u mnoha plemen bývá. Díky jejich vyrovnané a příjemné povaze se ovšem dobře hodí i do společnosti jiné kočky, psa nebo malého dítěte. I to je jeden z důvodů, proč jsou tak hojně chovány.

Ani péče o ně není nijak náročná. Jejich hustá srst si nežádá žádnou složitou ani častou údržbu. Za pomazlení a pozornost budou rády, ovšem jen v přiměřené míře a nijak zvlášť se toho nebudou dožadovat.

Jak vidíte, na britkách je atraktivní jejich vzhled, z široké palety barev si vybere opravdu každý a díky jejich povaze a přizpůsobivosti se hodí do jakéhokoli prostředí i typu rodiny. Britské krátkosrsté kočky tedy dokážou být tím pravým společníkem opravdu téměř pro každého. Základem je ovšem dobrá socializace v raném věku, ostatně jako u každé kočky.

Máte s britskými krátkosrstými kočkami zkušenost? Podmanili si vás tito malí medvídci? Já osobně dávám přednost spíše temperamentnějším kočkám, ale chápu, proč si právě britky získaly srdce tolika chovatelů.