Zpět na výpis

10 nejoblíbenějších malých psích plemen

Autor Lucka | Zajímavosti

Určitě pro vás nebude velkým překvapením, jaká plemena se do desítky těch nejoblíbenějších malých psích plemen vešla. Za malá plemena považujme ta s kohoutkovou výškou do asi 30 cm a váhou do 10 kg. Jejich pořadím se zabývat nebudeme, to se během let mění, desítka ale zůstává stejná. Berte to prosím s rezervou, údaje vycházejí z počtu narozených psů zapsaných do plemenné knihy Českomoravské kynologické unie. Kříženci a pejsci bez papírů se do statistiky tedy nezapočítávají:

Jezevčík

Ačkoli jde o lovecké plemeno dosud využívané myslivci, jezevčík si našel cestu i do spousty rodin a stal se oblíbeným domácím mazlíčkem. A to i přesto, že jde o poměrně tvrdohlavého psa se sklony k útěkům. Vzhledem k délce páteře jezevčíkům hrozí problémy s obratli, ale při dobré výživě a dostatku pohybu bez přetěžování se riziko podstatně zmenšuje.

Čivava

Jistě vás nepřekvapí, že se do desítky dostala i čivava a drží se na nejvyšších příčkách. Považována je za nejmenšího psa na světě. Vhodná je v podstatě pro každého. Stačí jí krátké procházky, zvládne ale i dlouhé túry. Čivavy mívají často problémy se zuby, které se jim rychle kazí (platí hlavně pro nečistokrevné jedince).

Yorkšírský teriér

Yorkšír je chytrý temperamentní pes. Nesmíte se nechat obalamutit jeho roztomilostí. Jde přeci jen o teriéra a bez důsledné výchovy vám může rychle přerůst přes hlavu. Nebojí se plně využívat svoje hlasivky a určitě jste si všimli, že mu nedělá problém troufat si na větší psy. Jako správný teriér i yorkšír miluje pohyb a je učenlivý, hodí se tedy i ke psím sportům. Na rozdíl od čivavy nebo jezevčíka jeho srst potřebuje poměrně hodně péče.

Německý špic trpasličí

Tito špicové jsou poměrně snadno vychovatelní, je třeba jen důslednost a laskavost. Proto bývají volbou i nezkušených páníčků. Ke svému člověku mají tendenci velmi přilnout. Hodí se pro roli domácího hlídače i ke psím sportům. Ač jejich mimořádně bohatá srst může budit dojem, že potřebuje hodně péče, opak je pravdou. Neplstnatí a je samočistící, takže je její údržba jednoduchá.

Kavalír King Charles španěl

Jde o ideálního rodinného psa. Jeho výchova bývá bezproblémová, je velmi přizpůsobivý a vůči dětem přátelský a trpělivý. Rád se vydá na dlouhou procházku stejně jako stráví celý den na gauči. Hodí se tedy jak pro seniory, tak pro sportovně založené jedince. Ani srst kavalíra nevyžaduje navzdory dojmu žádnou zvláštní péči.

Knírač malý

Knírač je živý a pozorný společník. Kromě toho jde i o pracovního psa, kterého policie využívá díky jeho inteligenci a čichu k vyhledávání drog. S výchovou by mohli mít začátečníci problém. Knírači jsou totiž temperamentní, bývají i svéhlaví a paličatí, a proto při výchově potřebují důslednost. I na pohyb jsou náročnější, potřebují dlouhé procházky. Vhodné je vybít jim energii při některém psím sportu. Pokud budete knírače co čtvrt roku zastřihávat, nebude téměř línat a jeho srst bude jemnější.

Boloňský psík

Oblíbený je díky své veselé povaze, jde o takového klauna mezi psy. V Rusku, odkud pochází, si vysloužil přezdívku “antistresový pes”. Je to vynikající společník s vyrovnanou povahou. Je inteligentní, učenlivý a s jeho výchovou nebudou mít problém ani začátečníci. Je velmi přizpůsobivý, ale samotu snáší špatně. Stejně tak mu díky jeho citlivosti škodí hrubé zacházení. Jeho dlouhá hedvábná srst je třeba pravidelně česat.

Šeltie

Šeltie, původně pastevecký pes, vzhledem velmi připomíná zmenšeninu kolie, i když obě plemena příbuzná nejsou. Oproti ní je ale šeltie živější a veselejší. Je to temperamentní, milý a velmi oddaný pes. Vyniká i empatií, díky čemuž nesnáší hrubé zacházení, ale ani domácí hádky. Šeltie je velmi inteligentní, a proto se lehce cvičí. Svou energii potřebuje vybít při nějakém psím sportu, výborně se hodí třeba na dogdancing. Její bohatá nepromokavá srst potřebuje pravidelnou péči.

Jack Russel teriér

Jack Russel je velmi aktivní, bystrý a odvážný pes vyžadující několik delších procházek denně. Pokud ho dostatečně nezabavíte a neunavíte, může doma vytrvale štěkat nebo ničit věci. Je navíc dosti svéhlavý a dominantní, a proto potřebuje důslednou výchovu, se kterou by mohli mít začátečníci problém. I vychovaný pes může díky silnému loveckému pudu utíkat či nekontrolovaně lovit zvěř. Srst může být hladká, tvrdá nebo hrubá. Poslední dvě je třeba trimovat.

Bišonek

Bišonek je vyrovnaný, přátelský, přítulný pejsek bez velkých nároků na prostor. Velké nároky má ovšem na intenzivní kontakt se svou rodinou. Jde o aktivního, veselého společníka, který se nerad nudí. Vděčný bude, pokud se s ním budete věnovat některému psímu sportu, ochotně se bude učit i různým trikům. Ačkoli potřebuje důsledný a laskavý výcvik, je lehce vychovatelný. Jeho hedvábná srst potřebuje velmi časté vyčesávání, pravidelné umývání a stříhání.

Tak co, čekali jste v desítce právě tato plemena, nebo jste měli jiné favority? Já se celkem divím, že tu chybí francouzský buldoček nebo mopsík, naopak mě překvapil King Charles španěl, kterého jsem na ulici nepotkala už řádku let.