Zpět na výpis

Psí česání

Autor Lucka | Výchova a péče

Psi se v náročnosti péče o srst značně liší. Od těch skoro bezúdržbových až po ty s velmi náročnou péčí. Zvláště pak, pokud se chcete účastnit výstav. Toto hledisko byste měli zohlednit ještě před pořízením pejska. Budete chtít utrácet za pravidelné návštěvy psích salonů? Kolik času budete chtít péči o srst věnovat? Pojďme se blíže podívat alespoň okrajově na jednotlivé typy srsti a jak se o ně starat:

 

Hrubosrstá plemena

Pejsky s hrubou srstí je třeba pravidelně a často česat a kartáčovat, jinak by jim srst zplstnatěla. Nejlepší je kožich nejdříve rozčesat kovovým hřebenem a následně vykartáčovat. Nejlépe vám poslouží kartáč s dlouhými štětinami. Asi od čtvrtého měsíce věku se většina hrubosrstých plemen trimuje. To znamená, že se jim vytrhává odumřelá srst, která by sama nevypadla. Správné trimování chce trochu zručnosti a cviku. Pokud byste totiž nevytrhli celý chlup i s kořínkem, psa tyto pozůstatky mrtvé srsti v kůži svědí a mohou se i zanítit.

 

Dlouhosrstá plemena

Dlouhou srst bychom měli nejdříve vyčesat řídkým hřebenem, než ji vykartáčujeme kartáčem s dlouhými štětinami. Ty by měly být tak dlouhé, aby srstí pronikly až na kůži. Na česání srsti pod bradou a za ušima se nejlépe hodí hustý hřeben. Pokud má váš pes srst opravdu hustou, můžete použít i drátěný kartáč s ohnutými drátky. Nezapomínejte svého parťáka vyčesávat častěji v době línání, aby se nezačaly objevovat zplstnatělé cucky srsti, pod kterými se rád tvoří ekzém. Pokud už se chuchvalce v kožichu objeví, je třeba je vystříhat, pokud se vám je už nepovede rozčesat.

 

Plemena s kudrnatou srstí

Kudrnatá srst má tu výhodu, že téměř nelíná. To ovšem neznamená, že nepotřebuje žádnou péči - naopak. Je třeba ji pravidelně stříhat, častěji koupat a pravidelně vyčesávat. Vyvarujte se tvrdým kartáčům, ty by mohly srst poškodit nebo vytrhávat. Na úpravu kudrnaté srsti se lépe hodí kartáče s měkkými štětinami nebo ne příliš husté kovové hřebeny.

 

Plemena s hladkou srstí

Hladká srst si vyžaduje asi nejméně péče. Bohatě postačí ji jednou za týden vyčesat gumovým hřebenem nebo použít vyčesávací rukavici. Můžete použít i kartáč s krátkými přírodními štětinami. Pokud pak srst vytřete vlhkým hadříkem, setřete z ní prach a lupy. Jelenicový hadřík zas srsti dodá lesk.

 

Plemena s hedvábnou srstí

Hedvábná srst je velmi náchylná k zacuchávání. Po procházkách je také třeba zkontrolovat místa za ušima, na nohou a ve slabinách, jestli se v ní nezachytily bodláky nebo jiné nečistoty. Ty se nejlépe odstraní řídkým hřebenem. Pejsky s tímto typem srsti češeme jemnějším hřebenem a následně kartáčujeme jemným kartáčem.

 

Speciální typy srsti

Dále existují i speciální druhy srsti, jako je třeba dredovitá, provazovitá srst. Zástupcem takového plemene je například komondor. Toho sice není třeba rozčesávat, jeho srst se ale musí promašťovat a splétat, aby nedošlo k narušení provazců. A nemyslete si, i o srst naháčů je třeba se starat pravidelným a jemným vyčesáváním. Navíc se jejich kůže musí chránit před sluníčkem a zimou.

 

Užívá si váš pes česání? Ten můj s ním ze začátku moc trpělivosti neměl. Teď už ale většinou poslušně drží a vypadá to, že si kartáčování i užívá.