Zpět na výpis

Kočky trávu potřebují

Autor Lucka | Zdraví a strava

Pokud bydlíte s kočkou, jistě to znáte - okousané listy na všech domácích květinách, převrhané květináče, dlouhosáhlé hledání na internetu před každou koupí nové květiny, jestli náhodou není pro vašeho chlupáče jedovatá.

Moje kočka je vyložený zahradník. Považuje se za majitele všech kytek v domácnosti a pečlivě dohlíží na jakoukoli manipulaci s nimi. Jednou mi dokonce z truhlíku vytrhla cibuli a posadila ji, tedy pardon - přesadila, do vedlejšího květináče. Když kytky zalévám, nesmí u toho chybět. Motá se okolo, mluví mi do toho (nejspíš mi nadává, že je zas přelévám), a po zalití každý květináč pečlivě zkontroluje a očichá. Z jednoduché činnosti na dvě minuty se tak stane nervově vypjatá situace trvající asi čtvrt hodiny, když nepočítám utírání vší té rozlité vody.

Když mi přítel přinese řezanou kytici, kočka si ji ihned přivlastní. Očichá, upraví vzhled a pak vedle ní neustále vysedává (asi se vedle ní cítí krásnější :)). 

Kočičí tráva

Pro čistě domácí kočky je nezbytností. Při péči o svůj kožíšek kočky tráví většinu bdělého času, a tak není divu, že se jim do bříška dostane nemalé množství chlupů. Jak už můžete vědět z článku Záhada kočičích jazyků, mají jazyky pokryté stovkami drsných papil ve tvaru zpětně zahnutých háčků, takže chlupy nemohou vyplivnout. Ty se v žaludku usazují a tvoří chomáče (trichobezoáry). Pokud se kočce nepovede je vyzvracet, povede to k zdravotním potížím a hrozit může i chirurgický zákrok.

Na trhu sice najdete spousty krmiv a doplňků stravy, které mají chlupům pomoci projít trávicí soustavou, nejpřirozenější cestou je ale tráva. Pomáhá vylučování chlupů z trávicí soustavy stejně tak a kočka si pomoci ní může vyvolat zvracení, pokud se potřebuje chomáče z žaludku zbavit.

pořízení a pěstování

Kočičí trávu můžete koupit vyrostlou ve skoro každém květinářství nebo hobbymarketu. Poslední čas ji vídám i v některých hypermarketech.

Semínka zas najdete v chovatelských potřebách. Jde ale o malé a celkem drahé balení.

Já osobně kupuji klasickou travní směs nebo osivo. Lépe se hodí druhy s širšími listy. Nejraději používám tzv. velikonoční osení nebo šáchor - ten má krásně zelené, široké a jakoby kudrnaté listy. Navíc pochází z bažin, má tedy rád vlhko a nehrozí, že bych ho přelila.

Pěstujete doma kočičkám trávu? Já mám vždy vysazený truhlík nebo několik květináčů, aby nám nikdy nedošla a kočka se nepustila do mých kytiček ani jejích oblíbených palem.