Zpět na výpis

Jak na bezpečné cestování autem se psem

Autor Lucka | Sport a cestování

Zajistit psovi i sám sobě bezpečnost při cestě autem nemusí být tak jednoduchá záležitost, jak se může zdát. Ne každý postroj je na jízdu autem vhodný, stejně jako přepravní box. Nejdříve k základním pravidlům jízdy autem se psem:

  • Pes by neměl cestovat na přední sedačce nebo na klíně spolujezdce (nejenže by mohl v případě nárazu proletět sklem, ale i kdyby byl zajištěný v autopásu, mohl by ho zranit explodující airbag).
  • Pes by měl být bezpečně zajištěný - buď v zavazadlovém prostoru odděleném mříží, v transportním boxu, nebo na zadní sedačce.
  • Nikdy psa do upínacího pásu nepřivazujte za obojek!
  • Pokud se chystáte do ciziny, zjistěte si tamější zákony. V Itálii musí mít třeba každý pes vlastní přepravní box. V některých zemích je zase zakázáno nechat psa samotného v autě.
  • Při delších cestách dělejte přestávky každé 2 - 3 hodiny, nechte pejska proběhnout, napít se a vykonat potřebu.
  • Pozor na otevřená okénka - silný proud vzduchu může psovi způsobit například záněty spojivek nebo uší.

Bezpečné pro vás i pro vašeho psa tedy je, pokud ho umístíte buďto do kufru, nebo na zadní sedačky ve správném postroji a zajištěného autopásem. Co tedy jednotlivé varianty obnášejí?

Transport psa v kufru

Pokud se rozhodnete pejska vozit v kufru odděleného mříží nebo sítí (ta se ovšem nehodí pro větší psy), musíte myslet na to, že se v něm nesmí nacházet žádné volně pohyblivé věci. Na zavazadla si tedy musíte najít jiný prostor, nebo je v kufru pečlivě zajistit tak, aby se ani při případném nárazu nepohnula a nezranila psa. Zároveň zde ale musí zůstat dost prostoru pro pejska, aby si mohl pohodlně lehnout.

Přepravní box

Tento typ přepravy je pro psa zřejmě nejbezpečnější. Výběr toho správného boxu je ale velmi důležitý. Je nutné ho vybrat tak, aby psa při nárazu ochránil. Z toho důvodu by neměl být plastový.

The Center Of Pet Safety testovalo několik oblíbených přepravek a boxů, aby zjistili jejich účinnost při srážce vozidel. U osmi modelů přepravek a čtyř boxů stimulovali čelní náraz při rychlosti asi 48 km/h (30 mph) za pomoci psích a kočičích figurín. A představte si, jen dvě přepravky a jeden box testem prošly. Ty ostatní buď neudržely zvířátko uvnitř, nebo nezůstaly zafixovány. Na test se můžete podívat tady. Zde pak najdete kompletní přehled výsledků přepravek a zde boxů.

Podle výsledků se tedy zdá, že ne všechny výrobky k přepravě psa dokáží zajistit i jeho ochranu v případě nárazu. Mnozí výrobci tvrdí, že jejich výrobky prošly crash testy, ale jelikož neexistují jednotné zkušební normy, může být toto tvrzení zavádějící.

Při výběru boxu nebo přepravky tedy zkuste sehnat co nejvíce informací o výrobku nebo zkušeností jiných lidí. Nezapomeňte také vybrat správnou velikost:

  • Délka přepravky by měla odpovídat délce psa + polovina délky předních nohou
  • Šířka přepravky by měla být dvojnásobkem šířky psa
  • Výška přepravky by měla být taková, aby se v ní pes mohl postavit
  • Pokud pes tráví v přepravce delší dobu, je samozřejmě lepší vybrat větší velikost.

Transport na zadních sedačkách

Pokud budete pejska převážet na zadních sedačkách, pořiďte mu bezpečnostní postroj, který má zesílený hrudní pás. Obyčejný nestačí, není k tomu konstruovaný a nemusí mít ani dostatečně pevné švy. Stejně tak vám ani pejskovi nezajistí bezpečí, pokud ho v autě připoutáte obyčejným vodítkem. Bezpečnostní pás se zapíná přímo do spony autopásu a je z dostatečně silného materiálu, aby posloužil svému účelu. Důležité je taky správné nastavení jeho délky. Ta by měla být dostačující k tomu, aby si pes sedl nebo lehl, neměl by mít ale možnost natáhnout se k předním sedačkám.

Vhodným doplňkem je speciální nepromokavý potah na sedačky nebo pro menší psy autosedačky.

Jak přepravujete své miláčky vy?