Zpět na výpis

Předoperační a pooperační péče o mazlíčka

Autor Lucka | Zdraví a strava

Nezapomeňte na důkladné předoperační vyšetření

Cílem předoperačního vyšetření je zjistit všechny faktory, které by mohly mít vliv na anestezii. Proto není radno ho zanedbat nebo odbýt. Veterinář musí posoudit celkový zdravotní stav zvířete, s důrazem na funkce dýchacího a oběhového aparátu. Opomenout by neměl ani kontrolu stavu jater a ledvin. Tyto orgány jsou totiž anestezií nejvíce zatěžovány (respektive odbouráváním použitých anestetik). Dle výsledku vyšetření pak veterinář vybere ten nejvhodnější typ anestezie. Její výběr může být mimo fyzického stavu psa ovlivněn i jeho psychickým stavem. Veterinář by vás také měl vždy seznámit se všemi možnými riziky jak operace, tak samotné anestezie.

Před operací dodržte pokyny veterináře

Je třeba dodržet všechny pokyny veterináře, které vám sdělil. Především jde o tato opatření:

  • Hladovka (většinou kolem 12 - 18 hodin u dospělých jedinců). Tím se vyhnete vdechnutí zvratků.
  • Omezení příjmu tekutin - dle instrukcí veterináře. To se může lišit podle onemocnění / zranění.
  • Zvíře byste také měli před operací dle potřeby vyvenčit.

Probuzení po operaci

Probouzení zvířecího pacienta by mělo probíhat za dozoru veterináře a z ordinace byste si měli parťáka odvézt až ve chvíli, kdy nabude plného vědomí. Některá zvířata jsou při probouzení dezorientovaná a mohou reagovat na tuto situaci útěkem nebo agresí. Při probouzení také mohou nastat pooperační komplikace, které si žádají okamžitý zásah veterináře. Známému takhle po operaci kocourek zemřel v autě, když si ho z ordinace odvážel ještě uspaného.

Termoregulace zvířete

Při operaci klesá krevní tlak, a tak může být nějaký čas po zákroku narušena termoregulace zvířete. Pokud si tedy zvíře vyzvedáváte ihned po probuzení, není vhodné ho například v zimě vést domů pěšky nebo ho nechat venku dlouho čekat.

Doma po operaci

Zvíře může po operaci jíst a pít, ovšem lépe až po několika hodinách a jen ve střídmých dávkách. Občas se stane, že první jídlo nebo pití pacienti vyzvrací. Do jídla ani pití byste rekonvalescenta neměli nutit. Druhý den po operaci by ale už měl jíst i pít a neměl by zvracet. V opačném případě pro jistotu kontaktujte veterináře. V případě operace trávicího ústrojí samozřejmě tento režim neplatí.

Péče o operační ránu

Ránu byste měli pravidelně kontrolovat a znemožnit zvířeti, aby si ji olizovalo a vytahovalo stehy. K tomu poslouží nejlépe límec. Kromě klasických plastových, které jistě všichni dobře známe - zvíře s ním vypadá jako lampička s obráceně nasazeným stínítkem, dnes seženete i bezkornoutové varianty límce nebo třeba límce nafukovací. Některé ovšem neochrání rány na nohou, před pořízením je tedy třeba si danou variantu promyslet.

Proti olizování rány můžete použít i Anti-Lick Strip náplasti, které se lepí v blízkosti rány. Krom jiných přírodních složek obsahují cayenský pepř, který by měl celkem spolehlivě zvíře od olizování odradit.

Hojení rány můžete podpořit řadou gelů, pudrů a mastí. Vždy je ale třeba zvážit typ rány, případně se o vhodnosti přípravku poradit s veterinářem. Já třeba fence pořídila hojivé náplasti. K ráně se jí tak nedostaly nečistoty a obsažené látky podpořily regeneraci.

Vyndání stehů

Stehy se obvykle vyndávají po 7 - 10 dnech, pokud nejde o samovstřebávací stehy. Ty se však používají hlavně u venkovních zvířat, třeba při kastraci toulavých koček, které se po operaci opět vypouštějí. Vyndání stehů by ale mělo sloužit i jako kontrola pacienta, zda je po operaci vše v pořádku.

Termín vyndání stehů byste měli dodržet. Při delší době hrozí proniknutí infekce podél vláken do podkoží nebo nebezpečí nepřiměřené tvorby jizvy.

Tlumení bolesti

Většinou je zvířátku přípravek proti bolesti podán ještě v ordinaci injekčně nebo se podává už při anestezii. Bolest rekonvalescenci neprospívá, právě naopak. O tom si více můžete přečíst zde. Já si tedy po větších zákrocích vždy raději nechala napsat prášky proti bolesti. Stejně tak by se zvíře nemělo vystavovat stresu, ten oslabuje imunitu.

Pohybový režim

Po operaci je samozřejmě třeba upravit pohybový režim zvířete. Kočky by měly co nejméně skákat. Například po kastraci kočkám hrozí roztrhnutí rány hlavně při větším seskoku. Psi by měli polevit ve svých venkovních aktivitách. Neskákat, moc neběhat a podobně. Vždy je režim třeba upravit individuálně podle typu zákroku a pacienta. Po ortopedických operacích bývají pohybová omezení razantnější a delší.

Podělíte se s námi o vaše zkušenosti s podstoupením operace? Jak reagoval váš mazlík? Máte nějaké tipy, jak zvládat rekonvalescenci?