Zpět na výpis

Balanční cvičení pro psy - cvičení pro kondici

Autor Lucka | Výchova a péče

Co vlastně to balanční cvičení je? Jde o cvičení psů na míčích - gymballech a jiných balančních pomůckách - balančních čočkách nebo donutech. Výsledkem cvičení je pak rovnoměrné nasvalení psa. Stejně jako lidé, i psi jsou totiž leváci nebo praváci a mají své pohybové rituály, které vedou v nerovnoměrnému růstu svalstva. Stejně tak u jednotlivých sportů jsou zatěžovány jen určité svaly. A takovéto jednostranné zatěžování, nebo v případě psích sportovců dokonce přetěžování, může dříve či později vést ke zranění. Naopak při bilancování na míči pes nemůže více využívat svou silnou stranu, čímž dochází k nápravě.

A co slibované ostatní výhody? Tak třeba rozvoj motoriky. Jak jistě víte, udržet se stát na míči není nic jednoduchého. Psi k tomu sice mají o jeden pár nohou víc, stejně to ale není žádná brnkačka. S rozvojem motorických dovedností psa přichází i lepší povědomí o vlastním těle a jeho možnostech. To může být doprovázeno i růstem sebevědomí. Společným cvičením posílíte i vzájemnou důvěru. Navíc rovnoměrné rozložení svalstva vede k bezproblémovému pohybu v pokročilém věku. Toto cvičení se doporučuje i jako součást rehabilitace pro dlouhohřbetá plemena a plemena, které mají sklony k potížím s páteří nebo klouby.

Balanční cvičení zohledňuje oba typy svalových vláken, jejich odlišnou funkci i metabolismus. Jde o svaly fázické - to jsou ty, které vidíme. Dovedou vyvinout obrovskou sílu, ale vzhledem ke svému metabolismu se brzy unaví. Hlavní funkcí fázických svalů je vykonávat pohyb. Zato svaly tonické jsou pravými vytrvalci. Pracují 24 hodin denně. Jde o svaly stabilizační, jejich hlavní funkcí je tvořit svalový korzet těla. Tedy podpírat každou kost, aby v kloubu držela přesně na svém místě. Pokud je tělo zatěžováno nerovnoměrně, méně využívané svaly se zkracují nebo prodlužují (proto třeba ve stoje nedosáhnete na zem bez pokrčení kolen). Jak vidíte, oba typy svalů fungují odlišně, a proto je i práce na jejich rovnoměrném rozložení a rozvoji rozdílná.

Jelikož tělo funguje jako celek, na tvoření svalstva je třeba pracovat systematicky. Obrazně řečeno není dobré budovat těžké “maso” na svalový korzet, který jej jen stěží unese. Stejně tak každý sval pracuje proti jinému svalu. Není tedy dobré, aby jeden z nich svou silou převyšoval ten druhý. Proto, pokud s balančním cvičením začínáte, necvičte bez odborného dohledu trenéra. Nesystematické cvičení, navíc třeba prováděné špatnou technikou, by mohlo napáchat více škod než užitku, nebo i způsobit zranění.

Každý pes je v jiné kondici a má jiné pohybové možnosti. Proto je třeba každému cvičební plán nastavit individuálně, na obtížnost odpovídající jeho schopnostem, a postupně cviky ztěžovat. Cvičební plány se sestavují s ohledem na věk psa, jeho zátěž a kondici, i na individuální potřeby plynoucí z historie jeho pohybového aparátu, nebo podle toho, jaké sporty vykonává. Tělo psa je směřováno k dokonalé souhře svalů pracujících proti sobě a rovnoměrnému rozložení svalové hmoty, a to jak její tonické, tak i fázické složky.

Nevím, jak vám, ale mě toto cvičení přijde perfektní. Mohli bychom ho přirovnat k józe nebo pilates v lidském světě. Navíc pes se při něm prý dost rychle unaví, což třeba já se svým hyperpsem vřele uvítám :). Navíc si myslím, že toto cvičení bude mít blahodárný vliv i na jeho soustředění. Neumím si představit, že by při balancování na míči dokázal koukat kde co lítá a přemýšlet, co by se kde dalo sníst nebo rozkousat.

Takže pro mě samá plus, určitě se po nějakém ve svém okolí podívám. Jaké zkušenosti máte s bilančním cvičením vy? Mohli byste mi ho doporučit?