Zpět na výpis

Které potraviny a rostliny jsou pro kočky škodlivé

Autor Lucka | Zdraví a strava

Spousta potravin může být jedovatá pro kočky stejně jako pro psy. Jsou ale i takové, které vadí jen našim kočičím kamarádům.

česnek a cibule

Způsobují rozpad červených krvinek a anémii. Skoro žádná kočka by je ale dobrovolně nesnědla. Pozor si ale musíte dávat na jídla tuto zeleninu obsahující, třeba i v jídlech z prášku. I když jde samozřejmě i o množství...

syrové brambory a rebarbora

Obsahují oxaláty, které poškozují trávicí a nervový systém a ledviny.

houby

Mohou obsahovat toxiny, které ovlivňují tělesné systémy a mohou způsobit šok vedoucí až ke smrti.

čokoláda a kakao

Čokoláda může být i pro kočky toxická. Obsahuje kofein a teobromin, který se z organismu vylučuje pomalu a může je otrávit. Teobromin zasahuje hlavně do regulace srdečního rytmu a může způsobit i smrt. Nejnebezpečnější je hořká čokoláda a čokoláda na vaření. Záleží samozřejmě na množství a i když se vědci na tomto tvrzení neshodují, pro jistotu volte čokoládové pamlsečky určené pro domácí mazlíčky, jež tyto látky neobsahují.

kofein - káva, černý čaj, kola, energetické nápoje

Velká koncentrace kofeinu vede k poruchám srdečního rytmu. Kofein zvyšuje množství vápníku v srdečním svalu a to může způsobovat křeče.

alkohol

Jedno malé pivo, sklenička vína či malý panák tvrdého alkoholu obsahují dost etanolu, aby způsobili smrtelnou otravu u průměrně velké kočky. Pozor i na různé chemikálie či desinfekce s obsahem alkoholu, intoxikace hrozí i vstřebáním přes kůži, ale hlavně po olízání.

kravské mléko

Velké množství koček není schopno strávit laktózu. Kočka pak trpí průjmem a hubne. Přestože si tedy kočku představujeme u misky s mlékem, nejde o nejvhodnější výživu.

kynuté těsto

Při kynutí se produkuje plyn, který bolestivě nafukuje žaludek a střeva a může dojít i k jejich prasknutí.

makadamové ořechy

Pro kočky jsou stejně nebezpečné jako pro psy. Obsahují zatím neznámý toxin, který poškozuje trávicí a nervový systém a svaly.

syrové ryby a mořské plody jako jediné krmení

Vedou k nedostatku vitaminu B1, což způsobuje nechutenství, nervové záchvaty a v nejhorším případě i smrt. To platí samozřejmě pro případ, že se kočka k jiné výživě nedostane.

syrová vejce

Především bílek obsahuje enzym, který snižuje schopnost vstřebávání vitaminu B. To může vést k poškození kůže a srsti. Navíc může dojít k nakažení Salmonelou nebo bakterií E.coli. Navíc vejce mohou být pro psy i kočky silným alergenem, proto je lepší se jim vyhnout úplně. Spousta prémiových krmiv je ovšem obsahuje, tak si při nákupu pozorně přečtěte složení.

syrové maso

Hrozí nakažení toxoplazmou, střevními parazity nebo bakteriemi způsobujícími průjmová onemocnění - Salmonella, E.coli. Krmení pouze masem také může vést k nerovnováze živin. Pokud ale chceme kočce čas od času syrové maso dopřát, můžeme ho na 72 hodin předem zmrazit. To zahubí většinu choroboplodných zárodků. Samozřejmostí by ale přesto mělo být pravidelné odčervování.

tabák

Kvůli nikotinu způsobuje po snědení zvýšený srdeční rytmus, neklid, kolaps, koma až smrt.

 

Krom potravin bychom si měli dávat pozor i na léky. V žádném případě bychom jim neměli bez porady s veterinářem podávat léky určené pro lidi. Velké množství jich je totiž pro ně nebezpečných. Například léky obsahující

  • kyselinu acetylsalicylovou (Aspirin, Acylpyrin, ...)
  • paracetamol (Paralen, Panadol, Coldrex, …)
  • ibuprofen (Ibalgin, Ibuprofen, Nurofen, …)
  • antihistaminika (Fenistil, Zodac, Analergin, Zyrtec, …)
  • pyretriny a permetriny, karbamáty (Advantix, Top Spot On, Kiltix, Bio Kill, …) - tyto látky se běžně objevují v antiparazitikách pro psy. Pro kočky jsou však vysoce toxické!

 

Pro kočky je toxická i řada běžných pokojových rostlin. Všichni jsme už určitě zažili loučení s nějakou tou rostlinkou kvůli naší kočce. Mně krom jedné palmy a bylinek už doma nezbylo vůbec nic. A nejen kvůli mé neschopnosti je udržet naživu, ale i proto, že se bojím, abych nekoupila nějakou zrovna pro kočku jedovatou. Výčet alespoň některých pro kočky toxických tedy určitě uvítáte:

 

Aloe Vera
Dracaena
Juka
Oleander
Amarylis
Durman
Klemantis
Pelargónie
Asparágus
Fíkovník
Klívie
Prvosenka
Azalky
Gumovník
Krokus
Pryskyřníky
Begonie
Hortenzie
Lilie
Ptačí zob
Brambořík
Hvězdník
Mák
Rebarbora
Břečťan
Hyacinth
Marihuana
Rhododendron
Cibule
Chryzantéma
Mořská cibule
Tchýnin jazyk
Česnek
Jalovec
Narcisy
tulipány
Difenbachie
Jmelí
Nať brambor a rajčat
Vánoční hvězda