Zpět na výpis

I pes může být alergik

Autor Lucka | Zdraví a strava

Alergeny dráždící psy nejsou o moc jiné, než ty postihující lidi. Nejčastěji se jedná o přecitlivělost na prach, roztoče, plíseň, bakterie nebo kvasinky žijící běžně na kůži psa. Časté jsou i potravní alergie. Pro psy specifická je kožní reakce na vlastní hormony a  na kožní parazity, jako jsou třeba blechy nebo klíšťata.

Sklony k alergiím jsou z velké míry dědičné. Mají genetický základ a vysoký stupeň přenosu na potomstvo. Nejčastějším projevem jsou neustálé pocity svědění, hlavně v oblasti meziprstí a nadprstí, časté jsou i v oblasti hlavy, tváří, spodní strany krku, břicha a hrudi. Můžeme pozorovat i slzení nebo kýchání či zarudlost boltců. Při alergii na potravu se objeve svědivost, která může být doprovázena ekzémem nebo ztrátou srsti, nejčastěji na stehnech. U některých se mohou objevit zažívací potíže - zvracení, průjem nebo i postižení jater. Nejčastější bývá přecitlivělost na mléko, hovězí, vepřové, drůbeží či rybí maso, vejce a obilniny. Tato alergie se může projevit až po čase přijímání alergizující látky.

V případě, že některý z projevů u svého psa pozorujeme, měli bychom nejdříve vysledovat, kdy a za jaké situace se příznaky nejčastěji objevují a s touto informací navštívit veterináře.

Léčebná opatření psů s alergií jsou podobná těm lidským. V první řadě je to snaha se alergenu vyhnout. U alergií potravních to znamená postupné vylučování složek potravy, na které je pes alergický. V případě alergie na prach, pyl trávy nebo běžné kožní mikroby je to ale v podstatě nemožné, proto se přistupuje k dlouhodobému podávání léků k zmírnění kožních zánětů a svědivosti.

Podpořit je můžeme hypoalergenními šampony a gely, které zmírňují svědivost. Na škodu není ani podávání kapslí (např. Canina), kapek a olejů (např. Dermanorm olej nebo lososový olej). Ty díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin, zinku a dalších látek podporujících látkovou výměnu v kůži pomáhají při problémech srsti a kůže.

Protože antihistaminika doporučovaná u lidí na psy zabírají jen nespolehlivě a velmi individuálně, používají se u nich hormonální přípravky - kortikoidy. Ty však při pravidelném užívání s sebou časem mohou přinášet nepříjemné vedlejší účinky. Oslabují totiž imunitu jako celek, proto se užívají pouze v případech, kdy jiné metody zklamou a stav psa je neúnosný. Časem může docházet i k poškozování nadledvinek a jater.

Možnost, jak eliminovat alergické potíže psa je pokusit se o přeladění imunitního systému k toleranci na alergen - tzv. imunoterapie. Taková metoda je sice dlouhodobá, může být ale úspěšná až na 80%. Pozitivní výsledek závisí na brzkém odhalení alergie, správně postavené diagnóze a správným určením alergizujících látek. Principem léčby je vpravování do těla postupně se zvyšujících látek alergenu s nadějí na postupné zlepšování snášenlivosti organismu.

Prevencí je vylučování sklonu k alergiím z plemenitby. Alergiím potravním můžeme zabránit krmením kvalitním hypoalergenním krmivem, které obsahuje složky redukující alergickou reakci z potravy. V těchto dietách jsou vybírány bílkoviny nespojované s přecitlivělostí - jehněčí, kachní nebo rybí maso. Stejně tak zdroje sacharidů jsou omezeny jen na rýži, brambory nebo maniokový škrob. Jednoduše neobsahují žádné alergenní komponenty. Navíc přítomnost mastných kyselin Omega-3 a Omega-6 pomáhá obnovovat zdravou kůži a srst. Proto se výborně hodí i pro psy s potravinovou intolerancí nebo citlivým zažíváním. Hodně psů v mém okolí mělo se zažíváním problémy a trpěli průjmem, ale po přechodu na hypoalergenní krmivo se vše srovnalo.

Já jím krmím svou smečku, protože neobsahují žádné těžce stravitelné ani nestravitelné chemické látky, vedlejší produkty živočišné nebo rostlinné výroby ani jiné složky, které by mohly jakkoli zatěžovat psí organismus.

Setkali jste se už u psa s alergií? Jaký druh léčby jste zvolili?A máte zkušenost s hypoalergenními krmivy?