Zpět na výpis

Pes v posteli

Autor Lucka | Výchova a péče

Já osobně jsem svého prvního chlupáče vzala do postele hned první noc, co jsem si tu malou kuličku chlupů přivezla domů. Kdo by také vydržel koukat do těch jejích prosebných očí a poslouchat srdceryvný nářek :).

Vesměs jsem za to rozhodnutí ráda, spí se mi dobře a klidně. Mám ráda pocit, když mi ten uzlíček hřeje záda nebo se uvelebí do ohybu nohou. Pravda, když do rodiny přibyl další pes, vše se trochu zkomplikovalo. Když vás totiž zalehnou dva skoro dvacetikiloví psi, celou noc se nemůžete hnout, přicházíte o peřinu, bolí vás záda a probouzíte se značně rozlámaní. Občas se nevyhnete probuzení se psím zadkem před obličejem nebo vás probudí nepříjemný kopanec. I váš partenrský život to dokáže značně zkomplikovat. Když jsem ale přes noc sama doma a chlupáči se ke mě přitulí, vlezou pod peřinu nebo jen leží vedle mě, pohltí mě okamžitě klid a pohoda a usínám mnohem lépe.

Pro zachování rovnováhy jsem se ale rozhodla pro změnu. Psi už do postele nemůžou kdykoli se jim zachce (rozuměj každou noc a vlastně i většinu dne), ale jen na vyzvání. Je fakt, že odnaučit je z postele je o dost složitější než je na postel naučit. To stačilo povel “hop” a bylo to. Naštěstí pro mě měli dostatek pochopení, nejdřív stačilo zavírat je na noc mimo ložnici a teď už to zvládají i bez zavřených dveří.

Každopádně společné spaní v posteli s vaším mazlíčkem má nevyvratitelné výhody. Pes totiž uvolňuje napětí, snižuje hladinu stresu a celkově přispívá k větší pohodě člověka. Poskytuje nám také pocit bezpečí, což nám umožní spát klidněji. Navíc společné spaní silně působí na posilování vzájemných vztahů. Když se podíváte na štěňata, většinou spí na jedné kupě, často tak uvidíte i smečku dospělých psů. Pokud váš pes patří mezi ty bázlivé, může mu spaní v posteli pomoci k tomu, aby se stal vyrovnanějším a sebevědomějším.

Neměli bychom jim ale nechat úplnou volnost. Někteří psi, hlavně ti dominantní, si spaním v posteli a zabíráním nejlepšího místa mohou prosazovat roli vůdce. Proto pokud se pes uvelebí tam, kde se vám to nelíbí, ať už je to v posteli nebo kdekoli jinde, měli byste ho nekompromisně vyhnat. Tím myslím vždy a důsledně, příkazem nebo případně postrkováním. Pokud vám totiž pes má důvěřovat, je třeba, aby cítil, že jste spravedliví a ctíte vlastní pravidla.

Za mě tedy pes do postele patří. Ovšem ne vždy a ne na úkor mého vlastního pohodlí. Má to své pro a proti a každý si musí rozhodnout sám, co u něj převládá nebo najít tu správnou a vyhovující hranici.

Co vaši chlupáči, okupují vám postel, nebo jsou nekompromisně vykazováni do svých pelechů?