Zpět na výpis

Jak by měla vypadat psí lékárnička (nejen v zimě)

Autor Lucka | Zdraví a strava

Psí lékárnička je jedna z věcí, které se hodí mít celoročně. A to nejen pro krizové situace, kdy je potřeba poskytnout zvířeti rychlou pomoc. Naštěstí jsem ji pro takové případy ještě nepotřebovala a doufám, že ani nebudu. Drobné úrazy to je něco jiného, ty se u nás přihodí co chvíli. Určitě to znáte, pokud máte také více psů, kteří se tak jako děti, když jsou nemocné, postupně střídají. Většinou se jedná o malá poranění, která je možná ošetřit doma.

Nikdy nic nezkazíte tím, když budete závažnost a způsob ošetření konzultovat alespoň telefonicky s veterinářem. Ten vás alespoň ujistí, že není třeba v daném případě vyhledat akutní veterinární ošetření. A co by tedy měla obsahovat “domácí” lékárnička pro psí chlupáče? Já už tu naší také dlouho nedovybavovala, ale spíš jen udržovala stávající obsah. Tak jsem mrkla na doporučení nejen od veterinářů, jak by tedy taková skutečně vybavená lékárnička měla vypadat.

Pokud speciální lékárničku pro čtyřnohé kamarády vůbec nevedete, ale chtěli byste to změnit, nejjednodušším řešením je koupit ji už vybavenou, podobně jako třeba autolékárničku. Kompletní sady první pomoci dnes nabízí zcela běžně i obchody s chovatelskými potřebami. Ty by měly přibližně obsahovat: kompresní obinadlo, obvaz normální a fixační, náplast na cívce k fixaci obvazů, dezinfekční tampony, jednorázové stříkačky k podání sirupů či léků nebo podavač léků - plastovou trubičku s pístem, latexové rukavice, pinzetu, kleštičky na vytahování klíšťat, hřebínek na klíšťata, blechy a vši, a pás na tlamu nebo fixační náhubek.

Lékárničku je určitě dobré si dovybavit tím, co běžně pro péči o zvíře používáte a může se v případě běžného úrazu, ale i menšího zdravotního neduhu hodit. Já nahradila kompresní obinadlo elastickým samodržícím obinadlem, které se mi velmi osvědčilo. Mezi další léky, které by rovněž neměly chybět, určitě patří: 3% peroxid vodíku k vyvolání zvracení, EnteroZOO gel nebo jiný prostředek proti zvracení a proti průjmu, dezinfekce (např. Betadine), roztok na výplach očí (např. borová voda) a k rozpouštění ušního mazu, ATB kožní mast (např. Framykoin) a antihistamikum (např. Zyrtec), a v neposlední řadě prostředek k zastavení krvácení (např. Traumacel).

Pokud má váš pes naplánované odčervení, neztratí se ani antiparazitika, která psovi dopředu předepsal veterinář. To platí i pro různé rehydratační roztoky nebo nutriční doplňky jako energetické pasty apod. Raději se ale před jejich podáním vždy poraďte s veterinářem nejen ohledně dávkování. Běžný teploměr můžete nahradit speciálním ušním teploměrem, chcete-li to mít na jedničku :-). A k dokonalosti už bude chybět jen nafukovací fixační límec. Z praktického hlediska mi přišlo šikovné dát do lékárničky i jedlou sodu, která se používá proti svědění kůže, nebo líh. Ten se totiž užívá jak chladivo nebo sušící prostředek.

Pokud chcete mít lékárničku opravdu kompletní, je možné zařadit i věci k běžné péči o chlupáče, jako jsou kleštičky na drápky. Ale co by do lékárničky mělo přibýt v zimním období? S našimi chlupáči žijeme ve městě a posolené cesty v zimě vždy potrápí jejich polštářky na tlapkách. K ošetření se osvědčily krémy s včelím voskem nebo propolisový sprej. Existují ale i univerzálnější krémy, které jsou zároveň dezinfekční nebo antibakteriální a používají se k doléčování drobných poranění kůže. Na závěr v naší lékárničce v zimě nesmí chybět ponožtičky a protiskluzové psí botičky. Při dlouhých horských túrách tak zůstanou tlapky v bezpečí.