Zpět na výpis

Kliknutí jako odměna?

Autor Lucka | Výchova a péče

To, že psi milují odměny, není žádnou novinkou. Naši chlupáči by žebříček oblíbených odměn seřadili asi takto: pamlsek, pamlsek, pamlsek - chvilku nic - pohrát si s oblíbenou hračkou - dlouho nic - slovní odměna nebo podrbání. Klikání ještě neznají. Dřív než to někdy vyzkoušíme, rozhodla jsem se zjistit si o tom více.

Každý klikař by vám měl říct, že klikr funguje stejně jako každá jiná odměna. Vychází totiž ze zásad výcviku pomocí pozitivní motivace. Základem ale je správné načasování odměny. To znamená kliknout, když pes předvádí to, co po něm chceme. Označíme mu ten moment, kdy je to správně. Kliknutím se psovi dává signál, že už nemusí dál pokračovat.

Velká výhoda klikru je, že psa - jakmile už bere kliknutí jako signál, že to, co má, dělá dobře - můžete cvičit na dálku. Nejčastěji se tak s touto metodou setkáte během tréninku nejrůznějších psích sportů, např. při nácviku treibballu (i když tam se využívá i takzvaných targetů, o tom, ale zase někdy jindy).

To, co se mně osobně na celé myšlence klikru líbí nejvíce, je to, že nám usnadňuje komunikaci se zvířetem. Můžu tak totiž psovi označit nejrůznější cviky nebo jejich části, které chci, aby se naučil. Ať už se jedná o přirozené věci (sedni, lehni apod.) nebo úplně nové triky. Doslechla jsem se, že klikr je i dobrým doplňkem cvičení pomocí tvarování (více v článku věnovaném shapingu).

Vzhledem k tomu, že mám doma doslova pažravce a nedovedu si představit výcvik bez pochoutky, zajímala jsem se o to, jak je na tom klikr ve vztahu k dobrotám. S jednou cvičitelkou agility jsme se shodly na tom, že vždy záleží na pejskovi. Jsou pejsci, kterým ke štěstí stačí “podržet” hračku. Jiná zase bez pamlsku dělají, že neslyší a nevidí. Může některým stačit “klik”?

Obecně se radí používat klikrem i za pomoci pamlsků. Důležité totiž je, aby si pes spojil kliknutí s něčím příjemným. Ve většině případů zafunguje právě pamlsek v kombinaci se slovní pochvalou. Jde o vytvoření podmíněného reflexu aka “po kliknutí následuje odměna, protože to, co dělám, dělám správně”. Kliknutí tedy spíše nahrazuje pochvalu než samotnou odměnu.

No a ještě pár rad na závěr, které jsem se o cvičení s klikerem dočetla:

  • Aby klikr fungoval, jak má, je potřeba klikat včas.
  • Klikání nenahrazuje klasickou odměnu, pomáhá psa navádět k požadovanému chování.
  • Nechtějte po psovi, aby hned na poprvé předváděl cviky na jedničku - za dvě je to taky fajn a měly by přijít odměna.
  • Raději cvičte se psem vícekrát denně po pár minutách než jednou dlouhou dobu v kuse - pes by se mohl začít nudit a dělat psí kusy namísto cviků.
  • Klikání je pomůcka, pokud pes všechny cviky a povely zvládá skvěle, klikr už pravděpodobně nebudete potřebovat.

Máte už zkušenosti s klikrem? Jak na něj vaši pejsci reagují?