Zpět na výpis

Obutí pro psy aneb tlapky v bezpečí

Autor Lucka | Sport a cestování

Dříve jsem boty pro psy považovala pouze za další z nadbytečných psích módních doplňků. Ale časem jsem se přesvědčila, že stejně jako funkční oblečení i obutí pro psy má svůj význam. V létě mohou pomoct ochránit tlapky před rozpálenými betonovými cestami, v zimě naopak před posypovou solí nebo samotným náledím a sněhem při delší procházce.

Hodně majitelů psů obléká boty psům na delší horské túry, a to aby ochránili polštářky, které jsou v náročném horském terénu hodně namáhány. Na horách a při sportech jako je dogtrekking či mushing má obutí pro psy asi svůj původ. Botky ale přijdou vhod nejen na horách, ale například, i když se chystáte sjíždět vodu nebo jen na koupačce, kde je vstup do vody s ostřejšími kamínky.

Jedna z mých kamarádek-pejskařek na ně nedá dopustit a bere je pro jistotu všude s sebou. Říká, že jeden nikdy neví, kdy se můžou hodit. A opravdu! Minulý víkend jsme byli v Orlických horách a při procházce se jeden ze psů poranil. Rána by odpovídala střepu v potoku, kam se běžel osvěžit. (Bohužel je to tak - dnes už i v horských potůčcích vandalové zahazují skleněné láhve!).

Potom co jsme ránu na tlapě ošetřili a obvázali, nasadili jsme psovi kamarádčinu botičku “pro všechny případy”. Ačkoli se pejsek chvilku tvářil, že s botičkou rozhodně chodit nebude a pokoušel si ji sundat, brzy pochopil, že to tak snadno díky pásku na suchý zip, kterým se celá bota utáhla nepůjde.

Šikovné to bylo hlavně proto, že pes nemohl kousat obinadlo a olizovat pod ním schovanou ránu a zanést si tak do ní infekci. Navíc jsme měli jistotu, že bude rána v suchu. Boty pro psy tak mají funkci nejen preventivní, ale hodí se i při úrazech tlapek.

Celá záležitost s pořezáním mě motivovala k tomu pořídit si i pro naše chlupáče jedny takové. Na řadu přišel další průzkum trhu a je z čeho vybírat:-). Zjistila jsem, že se nemusím vydávat jen do chovatelských potřeb, ale že boty seženu i v outdoorových prodejnách, což mě vcelku potěšilo. Stejně jako nabídka. Jen pro představu uvádím modely a prvky, které mne zaujaly nejvíce:

  • neoprenové - nejen na vodu a na koupačku;
  • prodyšné - do horkého počasí, aby se psovi nepařila tlapa;
  • nepromokavé - do jemné ranní rosy i pořádného slejváku;
  • protiskluzové - jsou to spíše ponožky, které jsou určeny pro hafany doma válčící s plovoucí podlahou a jinými klouzavými povrchy;
  • s reflexními prvky - ty jsou praktické nejen do města, ale i do horské tmy :-).

Já pořídila prodyšné a hurá je vyzkoušet na další dovolenou! Všem tlapám přeji bezúrazový zbytek léta!