Carnilove

od roku 2019

Jana Kadlecová

CHS Thajských koček

FANCY DIAMONDS *CZ je rodinná chovatelská stanice Thajských koček, která byla založena v prosinci 2014 pod názvem FANCY THAI *CZ s registrací pod WCF (World Cat Federation). S přechodem pod FIFé (Fédération Internationale Feline) v roce 2015 došlo ke změně názvu na FANCY DIAMONDS *CZ. 

Smyslem naší chovatelské stanice je snaha o přispění k záchraně tohoto úžasného plemene a vyrovnání typu plemene. Pouhé plození koťat s PP nevnímáme jako chov. Velký důraz klademe na čistotu chovu, kvalitu krevních linií a zdraví kočiček. 

První chovnou kočičkou se stala HABIBI Thai Royal Beauty, která byla přivezena z Thajska. Říkáme ji Habí. Má ve vrchovaté míře krásu, bystrost a eleganci Thajských koček. Jedinečná krevní linie Habinky pokračuje v jejích dcerách a vnučkách působících v naší CHS, pro které velmi pečlivě vybíráme partnery. Jedním z nich je i náš chovný kocourek Fayniy FRAYER Royal Symphony, kterého jsme v r. 2015 dovezly z Ukrajiny. Frayer je rozvážný a klidný kocourek, který nenápadně střeží svoji smečku a to nejen tu čtyřnohou ☺

Z našich výstavních úspěchů stojí za zmínku, že Habí se může jako jedinná Thajská kočka v ČR pyšnit titulem "Distinguished Merit", který se uděluje za kvalitní potomstvo. Její vnuk Earnest Eanraig má dokonce právo před jménem užívát titul „National Winner“ jako prozatím jedinná Thajka ve FIFe, který získal v roce 2019. Zahanbit se nenechala ani Bigail, která je nositelkou titulu „ Distinguished Variety Merit“.

O všech domácích mazlíčcích se ví, že se stávají členy rodiny. U Thajských koček to platí víc než na 100 %. Své páníčky vítají, o všem chtějí vědět, u všeho chtějí být. Proto jim  je naše domácnost plně přizpůsobena jak vybavením, tak chodem.  Všechny naše kočičky jsou zkrátka právoplatnými členy rodiny. Naší prioritou je jejich spokojenost a zdraví, čemuž odpovídá míra péče, lásky a energie, kterou jim dáváme.

Ruku v ruce s chovem Thajek jde i osvěta, poradenství  a zviditelnění plemene, které se snažím dělat na různých úrovních. 

Mám za sebou několik článků publikovaných v odborných časopisech. 

V roce 2016 jsem založila skupinu Thajská kočka v ČR na Facebooku, kde se snažím o neustálou osvětu v péči o Thajky, do čehož spadá i krmení .  

Na výstavě koček v Karlových Varech v září 2016 se nám podařilo zorganizovat speciálku pro Thajské kočky a to do té doby v  neslýcháném počtu.  Zúčastnilo se 30 Thajských koček, což byl největší počet v historii FIFé v Evropě. Jednalo se přehlídku různých barevných odstínů, věkových kategorií, chovných linií a pohlaví. Jsme hrdí na to, že naše chovná stanice, se podílela na organizaci této mimořádné události a byla sponzorem.

Jsme nesmírně hrdí na to, že jsme spolu s dalšími chovatateli stáli u začátků plného uznání Thajské kočky ve FIFe a hlavně to, že se nám to podařilo. Třešničkou na dortu pro nás bylo, když kočka z našeho odchovu byla vybrána jako model pro prezentaci plemene na General  Assambly FIFe při uznávacím procesu. I nadále zůstáváme aktivní v dění ve FIFe při zamýšlených změnách ve standardu plemena a to jako člen Breed Councilu THA. Máme vytyčené další cíle týkající se jak plemene, tak naší CHS, ale to vše přijde s časem, který chceme věnovat Thajským kočkám a dění kolem nich.

Články ambasadora