Brit

2018–2020

Helena Rückerová

CHS Sibiřská kočka

Siberian Spirit, CZ – chovatelská stanice sibiřských koček

Majitel chovatelské stanice: Radka Havlenová

Felinoterapeut/lektor: Helena Rückerová

Od roku 2001 chováme sibiřské kočky společně s dcerou Radkou Havlenovou Pod společným názvem Siberian Spirit, CZ. Během let se přidala i její dcera Elenka, naše mladá chovatelka. Chov sibiřských koček je naše láska a vášeň, rodinné hobby. 

 

Co děláme

Chovem sibiřských koček se snažíme celosvětově přispívat k rozšíření a udržení zdravé populace a kvalitního genetického základu tohoto plemene. 

Sibiřské kočky si mě získaly svou přátelskou povahou. Povaha koček je pro nás a pro náš chov velmi důležitá. Na prvním místě je v našem chovu zdraví, na které klademe velký důraz. Povinně testujeme naše kočky a kocoury na genetické onemocnění srdce, ledvin a realizujeme další povinná zdravotní vyšetření jako je kontrola kýly, sestouplých varlat u kocourků atd. Dále zvířata testujeme na recesivní gen CS. Důležité je pro nás i nízké procento inbreedingu /příbuzenské plemenitby.

Krmíme kvalitní a pestrou stravou, jak granulemi, kapsičkami, tak i lehce převařeným syrovým masem a rybami.

 

Jak to děláme

Do chovu vybíráme a kupujeme kočky a kocourky ze zahraničí, kteří se vhodně doplňují s naším odchovem a co nejvíce se podobají standardu sibiřské kočky. Sibiřské kočky chováme bez něvské maškarády. 

Koťátka, která se rodí přímo u nás doma, jsou hned po porodu i v našich lidských rukách. Snažíme se s kočkou být po celou dobu porodu a těšit se společně s ní z čerstvě narozených mrňousků. Dále je společně vychováme za běhu našich domácností a pracovního života. Zažíváme milé okamžiky, chvilky napětí, staráme se o bezpečnost koťátek v bytě při prvních krůčcích, hrách a vylomeninách. 

Po 13týdnech věku koťátka odcházejí k novým majitelům a jsou už plně socializovaná, pravidelně odčervovaná, vakcinovaná, čipovaná a s mezinárodním pasem.

 

Proč to děláme

Koťátka, která prošla naší chovatelskou stanicí nám dělají radost. Některá koťátka jsou v rodinách jako rodinní mazlíčci a skvělí společníci. Mají svoje instagramové profily a neustále se hlásí a informují o sobě. Vybraní kocouři a kočičky míří do chovů v zahraničí, někteří zůstávají v chovech v České republice. Tato zvířata chodí na výstavy, a dále jsou v chovech jako pokračovatelé plemene sibiřských koček a naší linie, která pokračuje převážně v zahraničí ve Francii, Itálii, Bulharsku, Rumunsku, Turecku, Finsku, Švýcarsku, Slovensku, Polsku,  Španělsku, Rakousku, Číně, Rusku a USA, Kanadě, Argentině, Singapuru. S těmito chovateli, novými majiteli našich koťátek, jsme v neustálém kontaktu a dále sledujeme i jejich odchovy a odchovy odchovů, sdílíme informace o aktuálním zdravotním stavu, hodnocení na výstavách a plánech do budoucna. Většinou se z nás a nových majitelů našich koťátek stávají přátelé a kamarádi na mnoho let.

 

Co nám to přináší – koťata, radost a pomáháme

Chov sibiřek je koření našeho života a přináší nám i mnohem víc než jen radost, naše péče o ně se promítá i do vnímání životních hodnot. Protože sibiřské kočky můžou i pomáhat lidem kolem nás.

 

Felinoterapie

Sibiřky jsou úžasní společníci a felinoterapeuti. A co je felinoterapie? Felinoterapie patří podobně jako canisterapie mezi zooterapie, resp. zoorehabilitace. Jedná se o podpůrnou léčbu somatických i psychických poruch či aktivizační metodu. V naší chovatelské stanici je již 10 let certifikovaným felinoterapeutem Helena Rückerová a aktivních zvířecích terapeutů se zkouškami máme 5.

Aktivně pomáhají přibližně 1-2 měsíčně: naše odchovaná Galinka - Galya Siberian Spirit, náš Blue, celým jménem SC CARILLOCAT RUMOR HAS IT, také Baldík celým jménem Siberikos Balder. Donedávna ještě sloužil Maxim Valenvic. A úplně prvním a nejlepším terapeutem byl Everest Valenvic. Aktuálně se na zkoušky chystá naše malá Lara Siberian Spirit. 

Za svou 10ti letou kariéru felinoterapeutů mají za sebou nad 100 odehraných pohádek, představení a sezení v několika zdravotnických zařízeních ve Východních a Středních Čechách.

Helena se snaží po celou dobu i předávat svoje zkušenosti každému, kdo se rozhodne pro felinoterapii. Jejíma rukama prošlo přes 30 nových felinoterapeutů.

 

Závěr

Chov sibiřských koček je pro nás nejen příslib, velký závazek a zodpovědnost, ale také radost, relax a společenská odpovědnost. Je to určitý životní styl, co zrcadlí naše morální hodnoty a dopřává neustálé spojení s přírodou i lidmi.

Články ambasadora

Když kočky škrábou

Kočky škrábou, to je známá věc. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, proč tomu tak je? Případně pokud doma máte kočičího kamaráda, možná vás napadlo, že by bylo dobré jej škrábání odnaučit. Zejména pokud vám někdy něco svými drápky zničil. My jsme se...

Jak zajistit, aby byla kočka doma spokojená

Kočky jsou do určité míry velmi samostatná zvířata, která si řadu činností vykonají samy. I přes to jim jako jejich páníčci poskytujeme tu nejlepší možnou péči a snažíme se, aby naši chlupáči byli za všech okolností spokojení. Jaké podmínky je vhodné...

Felinoterapie – když kočky léčí

Stejně jako psi, i kočky mohou mít léčebné účinky na pacienty. Takovému způsobu léčby se říká felinoterapie a vhodná je jak pro chronicky nemocné pacienty, kteří potřebují pomoci například se zvládáním nemoci, tak pro ty, kteří trpí dlouhodobým...