Zpět na výpis

Jaké nástrahy přináší psům léto

Autor Lucka | Výchova a péče

Léto je pomalu tady. Všichni tráví co nejvíc času venku, užívají si teplé sluneční paprsky a své psí parťáky samozřejmě nenechají tvrdnout doma. Na ně ovšem venku mohou čekat různé nástrahy, které dokáží krásný letní den pořádně znepříjemnit.

Jako první vás jistě napadne přehřátí. Proto na delší procházky vyrážejte spíš ráno nebo k večeru, zdržujte se ve stínu jak jen to jde a nezapomínejte na pravidelné pauzy a doplňování tekutin. S přehřátím jde totiž ruku v ruce dehydratace, která je stejně tak nebezpečná. A když už k přehřátí dojde, co dělat se dočtete zde.

Samostatnou kapitolou je přehřátí psa v autě. Vozidlo se totiž v teplém dni dokáže během pouhé čtvrthodiny rozpálit na 65 ℃. Nepomůže ani stín nebo otevřená okénka. Psa z něj tedy raději vždy pusťte ven a přivažte ho někde ve stínu, pokud už musíte z auta vystoupit a vydat se někam bez něj.

Dehydrovat se pes může i bez přehřátí. Ovšem v létě snáz než v jiné roční období. Proto kontrolujte psí pitný režim i doma a v případě potřeby ho k pití motivujte. K tomu dobře poslouží třeba konzervy nebo kapsičky. Víc tipů a znaky, jak dehydrataci poznat, najdete v tomto článku.

Parné dny se neobejdou bez pořádné koupačky. A tady psovi hrozí další nástraha - otrava sinicemi, které se často nacházejí v přírodních koupalištích. K otravě ale může dojít pouhým napitím z louže. Proto noste raději psovi vždy vodu s sebou a ke koupání nevybírejte vody stojaté nebo nazelenalé. Pesan se lehce může otrávit i pesticidy. Na vlastní trávník vybírejte bezpečné přípravky a dávejte si pozor, kde se váš pes “pase”. Jak se správně zachovat při otravě psa, si můžete přečíst tady.

Léto je také obdobím klíšťat, proto nezapomínejte na antiparazitika a i tak chlupáče po procházce prohlížejte. Mezi těmito parazity se u nás rozšiřuje pro psy obzvlášť nebezpečný druh - piják lužní. Více v článku Jak chránit psa před klíšťaty.

Doufám, že si všichni léto užijeme naplno i s našimi chlupáči a s trochou obezřetnosti se nám vyhnou všechny starosti.