Zpět na výpis

Víte, proč se kočky bojí okurek?

Autor Lucka | Zajímavosti

Nejdříve si pojďme ukázat, o čem vlastně mluvím:

Opravdu je to tak, že by se kočky bály něčeho tak neškodného, jako je salátová okurka? Jestli vás napadlo, že za tím musí být něco víc, máte pravdu. Kočky se nebojí okurek jako takových. Je jejich přirozenou reakcí, koneckonců i jako nás lidí a prakticky jakéhokoli jiného živočicha, vyděsit se čehokoli, co se k nim bezhlučně přiblíží. Jen se přiznejte, kdo z vás se nevylekal, když se za vás připlížil nějaký vtipálek? Nemít tento instinkt, už bychom tu nebyli.

Kočky musí být ostražité před predátory, zvláště takovými, co se k nim dokážou nepozorovaně připlížit, jako to umí například hadi. No a s trochou představivosti musíte uznat, že na první moment okurka hada připomíná. Je to tedy prostá reakce na to, že se nečekaný předmět objeví na nečekaném místě. Úlek ještě umocní zmíněná podobnost s hadem, kočky by se ale vylekaly téměř jakéhokoli předmětu, který byste za nimi takto umístili.

Kočky jsou ostrá a pohotová zvířata a jako taková jsou stále ve střehu a mají dobré situační povědomí. Proto prakticky cokoli, co se ke kočce plíží nebo plazí, ji může vystrašit. Pak už není divu, že když kus této zeleniny nepozorovaně položíte za kočku, když je třeba zrovna hlavou ponořená do misky s krmením, vyskočí metr do vzduchu, když si jí všimne.

Spoustě lidem tento žertík přijde opravdu povedený a k popukání. Já bych to své kočce ale neudělala. Prakticky všechna tato videa spojuje krom kočičí reakce i fakt, že jí lidé okurku za záda pokládají v momentě, kdy se krmí. Kočky totiž jedí pouze v momentě, kdy si jsou jisté, že jim žádné nebezpečí nehrozí. Jinými slovy, kočky vnímají okolí svých misek jako prostředí, kde jsou naprosto v bezpečí. Po tomto incidentu ale toto mohou přehodnotit a při jídle se mohou začít stresovat, nebo přestanou jíst úplně. Citlivější jedince může stres doprovázet dlouhodobě. Nemluvě o skutečnosti, že reakcí kočky bude co nejrychleji se dostat od okurky pryč, přičemž může poranit sebe nebo jiného člena rodiny.

Proto prosím, nezahazujte důvěru své kočky kvůli žertíku. Mějte na mysli, že kočku okurka opravdu vyděsí. Pokud máte potřebu kanadského žertíku, vynechte z něj mazlíky a když už musíte, vyděste raději svou polovičku nebo kamaráda, který vám to může oplatit, a hlavně z akce neodejde s dlouhodobými následky.