Zpět na výpis

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě: Americký Mini-Pei

Autor Lucka | Zajímavosti

Mini-Peiové byli šlechtěni koncem 20. století v USA z menších jedinců druhu Shar-Pei. Účelem bylo dosáhnout menších a přítulnějších psů. Ačkoli mají tato plemena dodnes hodně společného, menší bratranci Shar-Peiů jsou podstatně energičtější, temperamentnější a živější. Mini-Pei je milý přátelský pes. Na svého pána sice nebývá moc silně fixovaný, jako tomu bývá u jiných plemen, i přesto ale dokáže být dokonalým rodinným společníkem a mazlem. Plusem je i jeho klidnost a samostatnost. K cizím lidem je ale nedůvěřivý a chová se k nim odměřeně. Většina z nich dokonce velmi špatně snáší dotyky od cizích.

Mini-Pei je vzhledově zmenšeninou Shar-Peie. Stejně jako Shar-Pei jsou i nejvýraznějšími znaky Mini-Peie volná svraštělá kůže, masivní plochá a široká lebka a široká tlama. Obě plemena také trpívají na horečnaté otoky hlezen a problémy se zrakem. Oči je třeba pravidelně kontrolovat, aby nedošlo ke vchlípení nebo vychlípení očního víčka kvůli jejich volné kůži. Takový stav je nutné řešit chirurgickým zákrokem.

Mini-Pei ale není psem pro každého. Ačkoli péče o něj není nijak náročná, stačí jen udržovat záhyby kůže v čistotě, začátečníci by mohli mít problém s jeho výchovou. Jsou to suverénní nezávislí psi, kteří rádi odpočívají a neradi fungují na povel. Pro trénink poslušnosti tedy nejsou tou nejlepší volbou. Nejde ani o velké sportovce. Jejich primární rolí je být člověku společníkem a mazlíkem. Dokážou být ale i dobrými strážci, co štěkotem upozorní na každý podezřelý zvuk.

Ačkoli jde o relativně nové plemeno, setkat se s ním můžete i u nás. V roce 2002 byl v Česku založen Klub chovatelů Mini-Pei. Setkali jste se už s tímto plemenem? Nebo ho máte dokonce doma? Pochlubte se!