Zpět na výpis

Příběh psa Gobiho. Jak malý pes uběhl ultramaraton

Autor Lucka | Zajímavosti

O tom, jak se vytvoří silné pouto mezi člověkem a psem, ale také o tom, jak se z neznámého asijského oříška stane ze dne na den jeden z nejznámějších psů planety, by mohl vyprávět běžec Dion Leonard. Ten na světovém ultramaratonovém závodě pouští Gobi (Čína), po které malá fenečka dostala své jméno, z čista jasna druhý den závodu narazil na psí doprovod. Gobi Diona doprovázela přibližně polovinu z celých 250 kilometrů délky trasy. Vzhledem k tomu, že na to nikdy nebyla trénovaná a jejímu malinkému tělu, je to neuvěřitelný výkon.

Podle Leonarda je to navzdory její velikosti velmi houževnatý pejsek s velkým odhodláním. Ačkoli prý byla zpočátku spíše vyjukaná, závodění v ní rozvinulo zdravé sebevědomí, které je potřebné pro spokojený život každého psího chlupáče. Běh z ní udělal úplně jiného psa, říká často do médií její nový majitel. Na druhou stranu se v ní nezapřou geny. S největší pravděpodobností je kříženkou border teriréra, loveckého plemena, které je známé svým neohroženým temperamentem, obecnou čilostí a aktivitou a v neposlední řadě vedle inteligence také obrovskou oddaností a poslušností.

Oddaná láska se projevila hned několikrát, a to jak hned během samotného závodu, tak i krátce po jeho závěru. Gobi si Diona vybrala. Hned první noc následující po dni, kdy se k němu připojila, naprosto přirozeně nakráčela k němu do stanu a lehla si k jeho nohám. Od té doby se stali nerozlučnou dvojkou. Zvrat přišel ve chvíli, kdy se Gobi ztratila poté, co Dion odletěl zpět do Skotska vyřídit potřebné adopční dokumenty a vše kolem převozu psa z Číny do Velké Británie. Pravidla cestování se zvířaty v evropských zemích jsou v tomto ohledu relativně přísná.

Jakmile se vrátil zpět do čínského města Urumqi, kde ji ponechal v dočasné péči, zorganizoval pátrání a Gobi se opět našla. Můžeme říct, že v tomto případě jde asi opravdu o osudové propojení člověka se psem. Město Urumqi má totiž tři miliony obyvatel a šance najít ji byly tedy minimální. Vedle záchrany Gobi běžec Dion uspořádal charitativní sbírku a vybrané prostředky věnoval na opuštěná zvířata a psy v nouzi, čímž opět dojal celý svět.

To, co se v životě Gobi odehrávalo před červnem 2016, kdy se závod uskutečnil, nikdo neví. Dnes je součástí Leonovy rodiny, do které podle jeho slov zapadla naprosto skvěle. V běžcově domácnosti ve skotském Edinburgu žije ještě spolu s kočkou, kterou si Leon pořídil dříve před osudovým setkáním s Gobi. Dnes Gobi Diona doprovází na téměř všech bězích a pravděpodobně je tak nejslavnější psí ultramaratonistkou :).

Pro mě tento příběh přináší hned dvě ponaučení, a proto jsem jej pro vás vybrala. Nikdy nepodceňujte malé psíky co do fyzických výkonů. Jsou totiž nejen skvělí mazlové, ale také velmi šikovní sportovci. A dále - to, že jsou malí velikostí, neznamená, že jsou malí srdcem a láskou, kterou nám dávají. Jsou to naše malé velké psí lásky.