Zpět na výpis

Proč kočky vrtí ocasem

Autor Lucka | Zajímavosti

Už jste se někdy dívali na svou kočku a říkali si, co si asi myslí? Někdy mi přijde, že tato chlupatá stvoření se leckdy baví situací, kdy si nemůžete být jisti, jestli vás milují, nebo vám chtějí vyškrábat oči. Prostě jen sedí a zpovzdálí vás pozorují. Někdy ale svou kamennou tvář neudrží a nechají se strhnout emocemi, nebo je naopak schválně dávají najevo.

A někdy kočky zradí vlastní ocas a prozradí na ně víc, než by chtěly. Víte, proč jím vrtí? Není to tak jednoduché, jak si leckdo myslí. Není to tak, že by pes vrtěl ocasem, když je šťastný, a kočka jím mrskala, když je naštvaná. U obou jde i o způsob, jakým jím vrtí, a důvody mohou být i protikladné. Pokud víme, co máme sledovat, i u kočky nám ocas poslouží jako barometr jejích pocitů, ačkoli není tak expresivním nástrojem jako u psů.

I tak ale za jeho pomoci můžete rozpoznat obrovskou škálu kočičích nálad. A to i z jeho pozice. Má ho volně složený, nebo kolmo postavený? Mrská s ním, nebo jím jen zvolna pohupuje? Pokud svou kočku znáte, jistě už máte nějakou představu o tom, jak při konkrétních náladách kočka svůj ocas používá.

Nehybně položený nebo volně visící ocas znamená naprostou uvolněnost. Vzpřímený ocas značí radost. Ocas do otazníku zas prozrazuje rozvernou náladu. Ocas á la komenická štětka je výhružkou, projevem agrese.

A teď už ke slibovanému vrtění ocasu. Volné plynulé pohyby ocasu ze strany na stranu mohou znamenat spokojenost. Pokud s ním ale lehce pošvihává ze strany na stranu, je v pozoru a radí ostražitost i vám. Například v situaci, kdy zaslechne neznámý nebo podezřelý zvuk.

Jestliže s ocasem kočka trhaně mrská z jedné strany na druhou, znamená to vzrušení (bez rozdílu pozitivní i negativní). V případě, že s ním vyloženě švihá tam a zpátky, je už pěkně rozzlobená. Měli byste se jí raději klidit z cesty. Ve chvíli, kdy při švihání najednou ocas vyletí nahoru, už je pozdě. Značí to totiž brzký útok. Jestli sebou škubá jen špička ocasu, jde u kočky o výhružný postoj. Jedno jediné švihnutí ocasem, často doprovázené i odvrácením hlavy, znamená, že jste pro kočku v podstatě mrtví, a v tom okamžiku s vámi nechce mít absolutně nic společného. Prostě takové kočičí opovržlivé “pche”.

Jak vidíte, ocas je opravdu velmi dobrým ukazatelem rozpoložení, v jakém se kočka právě nachází. Naučili jste se v jeho pohybech u své kočky číst? Máte vypozorovanou další náladu, kterou kočičí ocas dokáže prozradit?