Zpět na výpis

Portréty oblíbených mini plemen doma i ve světě: Malý hladkosrstý pinč

Autor Lucka | Zajímavosti

Malého hladkosrstého pinče možná znáte pod názvem trpasličí pinč, německý pinč nebo srnčí ratlík. V jeho tělíčku se skrývá velká osobnost s velkým srdcem. Jde totiž o velkého bojovníka, sportovce a turistu. Ideálními sporty jsou pro něj třeba dogdancing nebo agility, kde může uplatnit svou hbitost a rychlost.

Svůj vzrůst ale překonává i v dalších ohledech. Je třeba i výborným hlídačem. Tento neúplatný pes je k cizím lidem nedůvěřivý a svým štěkotem se vyrovná kdejakému alarmu. Rozhodně nepatří mezi psy, kteří by se vzdávali. Své velké srdce tento minipsík pak rád otevře svému majiteli, ke kterému je přítulný a milý. Povahou je sebevědomý, vyrovnaný a hravý společenský pes.

K výchově a výcviku musíte malého hladkosrstého pinče vést už od mládí a být přitom důslední. Dokáže totiž být dosti svéhlavý. Jinak se ale cvičí ochotně a jednoduše. Ne každé mini plemeno je k práci takto otevřené. Vyžaduje také hodně pohybu. Pokud ho v tomto ohledu zanedbáte, je dost pravděpodobné, že vám zdemoluje vybavení bytu.

Z popisu jeho chování byste ani neřekli, že jde o tak malého psíka. Tato zmenšenina pinče váží kolem pouhých 4-6 kg. Má svalnaté tělíčko s krásným držením. Pohyby jsou harmonické, jisté a plynulé. Díky tomu všemu vypadá velmi elegantně. Péče o jeho krátkou přiléhající srst vám nezabere příliš času. Stačí ji vyčesávat gumovým kartáčem a pro větší lesk ji poté přetřít vlhkým hadříkem.

V zimě je třeba malé hladkosrsté pinče oblékat a venku je udržovat v pohybu. Dnes už jsou ovšem vůči zimě mnohem odolnější, než tomu bylo dříve. Přílišná miniaturizace měla za následek špatný krevní oběh, který se pak v zimě projevoval třesem (odtud také přísloví třese se jak ratlík).

Na rozdíl od mnoha miniaturních plemen se hladkosrstým pinčům vyhnula vrozená onemocnění. Jde o zdravé vitální psy a typická je pro ně i dlouhověkost. Obecně se dožívají kolem 14 let ale výjimkou není ani dosažení 17 let.

Máte s tímto plemenem zkušenost? Pro nezasvěcené, kteří budou psíka soudit podle vzhledu a velikosti, může být jeho povaha překvapením. Myslím, že malý hladkosrstý pinč je důkazem tvrzení, že na velikosti nezáleží.