Zpět na výpis

Pes nebo kočka? Vědci zkoumali, kdo je chytřejší

Autor Lucka | Zajímavosti

Vědci konečně vyřešili otázku, zda je chytřejší pes, nebo kočka. Ve studii publikované v časopise Frontiers in Neuroanatomy se vědci prvně zabývali nejen velikostí mozku zvířat, ale i počtem neuronů v jejich mozkové kůře. Tyto šedé buňky mozkové, na které Hercule Poirot spoléhal při řešení zapeklitých případů, jsou spojené s myšlením, plánováním a komplexním chováním.

A na co přišli? Výsledek možná někoho z vás překvapí. Ačkoli kočky kolem sebe dokáží šířit jakousi auru (nejen) intelektuální nadřazenosti, mají jen polovinu neuronů než průměrný zlatý retriever. Zatímco psi jich mají kolem 530 milionů, v kočičím mozku byste jich nalezli jen asi 250 milionů (pro srovnání, člověk jich má cca 16 miliard).

Doktorka Suzana Herculano-Houzel, docentka psychologie a přírodních věd univerzity Vanderbilt v Tennessee věří, že absolutní počet neuronů zvířete, a zejména těch v mozkové kůře, určuje bohatství jejich vnitřního duševního stavu a schopnosti předvídat, co se stane v jejich okolí na základě předchozích zkušeností. Závěr je takový, že psi dokáží dělat mnohem složitější a flexibilnější věci se svým životem než kočky.

V tomto výzkumu byly krom mozků psů a koček zkoumány i mozky fretek, mývalů, promykovitých, hyen, lvů a hnědých medvědů. Skupina těchto masožravců byla vybrána tak, aby obsahovala rozmanité velikosti mozků a jak domestikovaná, tak i divoká zvířata. Nejméně neuronů mají fretky, medvědi zas mají jen o jeden neuron více jak kočky. Po retrieverech mají nejvíce neuronů lvi v těsném závěsu s hyenami.

Každopádně studie ukázala, že mnoho zvířat s velkým mozkem má malý počet neuronů a naopak. Příkladem může být právě zlatý retriever, který má víc neuronů než zvířata s až trojnásobně větším mozkem. Naproti tomu medvěd má stejný počet neuronů jako kočka, i když má mozek desetkrát větší.

Podle Celie Haddonové, kočičí behavioristky a autorky knihy na toto téma, ale může být důvodem, proč mají kočky méně neuronů než psi, fakt, že nejsou tak sociálními zvířaty. Psi mají původ u vlků, kteří loví ve skupině, a proto potřebují ovládat složité, komplexní chování, aby dokázali vzájemně spolupracovat. Naproti tomu kočky loví a často i žijí samy, toto chování tak neovládají.

Můžeme ale říci, že jsou proto hloupější než psi? Přeci jen dostávají plné misky dobrot, naši péči a pozornost, aniž by pro to museli hnout tlapkou :). Klub chovatelů nicméně uvedl, že většina psích majitelů se domnívá, že jejich mazlíčci jsou ti chytřejší (jaké překvapení).

V každém případě tato studie může přinejmenším vysvětlit psí všestrannost. Fakt, že se psi uplatňují v tolika společenských rolích, od policistů a asistenčních psů až po doprovodné a pátrací a záchranné psy.

Tak co vy na to, souhlasíte se závěrem studie? Nebo se přikláníte spíše k názoru Celie Haddonové, že jen to, že kočky neovládají komplexní chování jako psi a nejsou tak společenské, ještě neznamená jejich nižší inteligenci?