Zpět na výpis

Co obnáší péče o kočku?

Autor Lucka | Výchova a péče

Pořídit si kočku neznamená jen koupit záchůdek, misky, pelíšek a pár hraček. Musíme si také uvědomit, že zvířátko bude potřebovat i určitou péči, a počítat s tím ještě před jeho pořízením. Každé plemeno má svá specifika. Zatímco některé je téměř „bezúdržbové“, jiné naopak bude vyžadovat alespoň hodinu našeho času denně.

Nejznatelnější rozdíly jsou v péči o srst. Krom sphynxů a rexů má každá kočka více či méně dlouhou, hustou či línající srst. Především na jaře a začátku léta pak důležitá část srsti vypadává a kožíšku je třeba věnovat více pozornosti. U koček žijících trvale uvnitř, celoročně tedy přibližně ve stálé teplotě, nebude tato sezónní výměna srsti znatelná tolik jako u koček venkovních nebo těch, které mají přístup ven nepřetržitě.

Pokud chcete množství vypadaných chlupů ve své domácnosti minimalizovat, musíte srst kočky dobře udržovat. Krátkosrsté kočky obecně stačí vykartáčovat jednou týdně a o moc víc péče nebudete muset věnovat ani polodlouhosrstým chlupáčům. Jinak tomu je například u perských dlouhosrstých koček. Pokud u tohoto plemene budete srst zanedbávat, nejen že se velmi brzy zacuchá, kočičku ještě začne trápit podráždění kůže nebo kožní vyrážka. Časem mohou vzniknout i holá místa nebo abscesy.

Krom frekvence péče je velmi důležité zvolit k údržbě kožíšku i správné „nářadí“. Vhodnost kartáčů a hřebenů závisí na struktuře a délce srsti. Se špatně zvoleným typem vám péče o srst vaší kočky bude nejen trvat mnohem déle a chlupáčovi bude vyčesávání nepříjemné, ale můžete mu tím kožíšek i poškodit.

Neplánujete-li s vaším čtyřnohým společníkem navštěvovat výstavy, většinou není nutné ho koupat. Alternativou koupele je v případě nutnosti neparfémovaný a nemastný mastkový pudr, který na sebe naváže špínu i nadbytečný maz.

Každá kočka se liší i v nutnosti péče o drápky. Ty přední si všechny brousí instinktivně a na zadních nohách si je okusují. Některé to hravě zvládnou samy, jiným je třeba drápky zastřihávat. Pokud nechcete přijít o nábytek, pořiďte chlupáčovi dostatek škrabadel. Každému může vyhovovat jiný materiál, naštěstí je na trhu z čeho vybírat, od těch nejměkčích kartonových přes kokosové až k sisalovým. I když ne vždy se zavděčíte. Naše kočka má doma snad všechna možná škrabadla i obyčejné rohožky, ale novému gauči se prostě nic nevyrovná a jakmile ji na něm její škrabací místo přikryjeme, posune se jen o kousek vedle :).

Čas od času je dobré ostré konce drápků, hlavně na předních nohách, zastřihnout. Některé kočky si je ale opravdu dokážou dostatečně zbrousit samy, jako třeba ta naše. Zvlášť patrné to bylo v době, kdy měla přístup ven. Šplháním po stromech a značením teritoria si je zbrousila vždy dokonale.

S péčí nesmíme zapomínat ani na uši. I když většině koček není nutné je čistit, je dobré je čas os času prohlédnout. Zavčasu tak zachytíte svrab připomínající kávovou sedlinu, který časem může způsobit zánět ucha i horší problémy. Kočky s plochým obličejem budou potřebovat ošetřovat i oči. Ostatním postačí jen odstraňovat z koutků ospalky. Zato zoubky je třeba kontrolovat pravidelně u všech koček kvůli usazování zubního kamene. Ten totiž vede ke kažení a vypadávání zubů. Granule mechanicky chrup čistí a většina těch kvalitních i obsahuje enzymy k rozpouštění kamene.

K dobré péči samozřejmě patří i kvalitní strava, veterinární péče, omezení porodnosti, místo pro kočku a výchova. O tom všem už jsem ale psala dříve. A co vaše kočička, patří k těm, co téměř žádnou údržbu nepotřebují, nebo se péči o ni věnujete každý den?