Zpět na výpis

Doplňky stravy pro kočky

Autor Pavla Tichá | Zdraví a strava

Pro zdraví vašeho kočičího miláčka byste měli v první řadě zvolit kvalitní krmivo. To chlupáčovi dodá vše, co potřebuje, a v normální situaci mu pak není třeba žádné doplňky stravy podávat. Existují ale situace i kočičí životní fáze, kdy i při krmení kvalitní a vyváženou stravou mohou doplňky pomoci.

Doplňky proti tvorbě bezoárů

Ač některá krmiva již ve složení doplňky proti tvorbě bezoárů mají, někdy to nemusí stačit, ani pokud má kočka k dispozici i kočičí trávu. Třeba pokud má dlouhou hustou srst nebo v době línání, obzvláště pokud chlupáč líná silně (jako norské lesní kočky, které línají na jaře a v létě sice krátce, ale zato velmi intenzivně). Pak je vhodné nasadit doplňky, které fungují jako prevence před vznikem bezoárů, pomáhají je rozpouštět a úspěšně z trávicího traktu vylučovat.

Antistresové doplňky

Kočky jsou velcí stresoři a některé z nich špatně snášejí určité situace. I obyčejná návštěva lékaře pro ně může představovat neobyčejně stresující zážitek. A co teprve takové stěhování nebo silvestrovské oslavy. V takových případech můžeme kočičce ulevit, pokud sáhneme po zklidňujících doplňcích. Existují ve spoustě provedení. Jako pamlsky, tablety, spot ony, aroma obojky a podobně. Mezi nejčastěji používané přírodní látky patří kozlík.

Doplňky stravy při problémech s příjmem potravy

Chlupáči celkem často trpí i na problémy s trávením. Většinou se tomu dovedeme opět vyhnout výběrem kvalitního vyváženého krmiva. Trávicí problém ale může nastat i například v důsledku stresu, a pak je vhodné kočičce podávat probiotika, než problém ustane. Je vhodné jí je podávat i při léčbě antibiotiky, virovém onemocnění nebo alergii. Některé se vyznačují i baktericidními a antiparazitickými účinky a můžeme je podávat venkovním kočkám před zimou a v zimě pro zvýšení imunity.

Doplňky pro zdravou srst a kůži

Takový lososový olej vaší kočičce zajistí krásnou, lesklou a hebkou srst. Pomůže ale také tehdy, kdy má chlupáč kožní problémy. Kromě podpory srdeční funkce a pozitivního působení na trávení totiž pomáhá i regenerovat pokožku. Na trhu jsou samozřejmě i další oleje a jiné doplňky, složené především z aminokyselin a esenciálních olejů. Existují ale i doplňky třeba na zvýraznění pigmentace kůže.

Kloubní výživa

Kočky na problémy s klouby netrpí tolik jako psi, potkat je to ale může. A tehdy přichází na řadu kloubní výživa. Produkty se moc neliší od těch psích, je možné používat ty samé, potřeba je akorát přizpůsobit dávkování.

Další možné zdravotní komplikace

Problémy se zuby kočičky potkávají už častěji než s klouby. Proto můžeme na trhu sehnat doplňky snižující usazování zubního plaku, tvorbu zubního kamene a eliminující zápach z tlamy. Pokud naše kočka žije venku nebo má ven přístup, nejen že bychom jí před zimou měli zvýšit přísun stravy, je vhodné také podpořit její imunitní systém podáváním vitaminů.

Další doplňky stravy pak volíme ve specifických situacích, třeba pokud má chlupáč problémy s játry nebo ledvinami, je po operaci a podobně. Takové by vám už měl ale doporučit veterinář. S ním se můžete poradit i o výběru těch častějších doplňků. Jistě vám poradí, s jakými produkty má nejlepší zkušenost, nebo je-li vůbec nutné ve vaší situaci nějaké doplňky podávat.