Zpět na výpis

Jak jsme s kočkou testovaly granule Brit

Autor Pavla Tichá | Zdraví a strava

Svým zvířatům se snažím zajistit co nejlepší a nejspokojenější život. Základem toho je samozřejmě kvalitní a vyvážená strava. Proto se pro ně stále pokouším najít to nejlepší. Přitom ale chci, aby byla cena úměrná kvalitě.

Proč jsem vybrala granule Brit?

Zaprvé je mi sympatické, že jde o českou značku s tradicí. Na našem trhu fungují už přes dvacet let a vyvážejí i do světa. Neustále se věnují vývoji a zlepšování kvality. Klíčovým vodítkem pro vývoj nových receptur pro ně  je životní rytmus koček a jejich mlsné jazýčky.

Dalším důvodem byla příznivá cena. Jejich superprémiové granule patří u nás ve své kategorii mezi ty nejlevnější.

A v neposlední řadě rozhodovala samozřejmě kvalita. Mojí kočce už je sedm let a riziko, že jí začnou odcházet ledviny, už je vysoké. Proto vybírám co nejkvalitnější granule, které nejenže neobsahují zdraví škodlivé nebo neužitečné látky, ale naopak obsahují i něco dobrého navíc.

Podle čeho jsem granule vybírala

Abyste zvolili správnou recepturu pro konkrétní kočku, je potřeba kromě věku a zdravotního stavu zohlednit i její denní režim. Moje kočka žije už jen výhradně doma, i když se nedá říct, že by to byl nějaký lenoch. Lítá po bytě jako torpédo, loví hračky, v honbě za mouchou je schopná rozbít všechny květináče a shodit mi celou knihovnu na hlavu. Granule jí ale nedávám na příděl, má zásobník, který je jí celý den plně k dispozici a dávkuji akorát konzervy.

Jaké granule jsem vybrala

Pro aktuální životní fázi mojí kočky jsem potřebovala krmivo, které bude mít regulovaný příděl energie vzhledem k tomu, že žije doma, ale nebudou přímo light, když je to taková stíhačka. Pro tento účel se mi zdály ideální granule Brit Care Cat Monty I´m Living Indoor.

Proč jsem vybrala právě tyto

Tahle receptura obsahuje maso z kuřat a kuřecí játra, která jsou výživná, lehká a velmi chutná. Méně tedy zatěžují ledviny. Kompletní a pečlivě sestavené složení dbá na správnou výživu a zároveň hlídá přísun kalorií. A pozor - krmivo je zcela bez obilovin, sacharidy jsou získávány z rýže, rýžových otrub a ovoce.

Výše jsem psala, že tyto granule obsahují ještě něco navíc, o co tedy jde? Obsahují lososový olej pro hebký kožíšek. Kombinace rozpustných vláknin navíc pomáhá k rozpuštění chlupových chomáčků v břiše kočky a snadnému průchodu chlupů trávicím traktem. Dřív jsem za tímto účelem musela kupovat speciální pastu - další ušetřené korunky. Extrakt z juky pak podporuje zdravý metabolismus a snižuje zápach exkrementů. A to ještě není všechno! Komplex HMF a vitamín C zabraňuje tvorbě zubního kamene a podporuje zdraví dásní - na to kočky v pokročilejším věku také často trpí.

Co na to kočka

Granulky jsou hodně aromatické a i nasypané v zásobníku vydrží dlouho voňavé. Nejde ale o jakkoliv nepříjemný pach, nemusíte se bát, že by vám od nich smrděl celý pokoj. Kočce chutnají, neměla žádný problém s přechodem z jiné značky. Naopak, slyším ji chroupat granule častěji. Dřív, když jsme odjeli na víkend a musela se obejít bez vlhké stravy, bývala naštvaná a konzervu pak hltala, jak kdyby celé dny nejedla. Teď když přijedeme, absence masíčka ji nijak znatelně netrápí. Samozřejmě ho taky hned zbaští, nedělá kolem toho ale už takové divadlo.

Zdá se mi, že od nasazení těchto granulí dost ožila. Je aktivnější, hravější a změna je viditelně znát i na jejím kožíšku. Srst má polodlouhou, černobílé barvy. Je znatelně kvalitnější, a černá se na světle krásně leskne, jakoby až byla natřená olejem.

Výsledek

Kočka je spokojená a zdravá, ledviny se jí tolik nezatěžují, a tak se zmenšilo riziko, že by jí začaly kolabovat. Granule jí chutnají víc než jiné v podobné kvalitě a zlepšila se jí i kvalita srsti. Já za krmivo neutratím víc, než kdybych volila méně kvalitní alternativy. Obě jsme tedy spokojené a v krmení těmito granulkami budeme pokračovat.