Zpět na výpis

Vše, co potřebujete vědět o trichobezoárech

Autor Pavla Tichá | Výchova a péče

Začněme tedy s tím, co to ty trichobezoáry vlastně jsou:

Kočka tráví až ⅓ bdělého času péčí o srst, čemuž je jejich jazyk přímo uzpůsoben - aby co nejlépe čistil a česal kožich. K tomu slouží háčky směřující do krku, jakási obdoba suchého zipu. Díky tomu jsou sice kočky schopné se o svou chloubu řádně postarat, současně ale díky natočení háčků do krku velké množství chlupů spolknou (o kočičím jazyku více zde).

Kočičí trávicí systém je sice do jisté míry uzpůsobený k trávení chlupů, které částečně vyjdou z těla ven spolu s výkaly, určité množství ale zůstává v žaludku. Pokud se jich tam nahromadí více, kočka je vyzvrací (proto je pro ni důležité požírání trávy, která napomáhá dávicímu reflexu). Někdy, pokud je chlupů v žaludku dostatek, mohou tvořit chuchvalce - tzv. trichobezoáry. Krom chlupů obsahují i žluč a další trávicí šťávy. Jejich vznik je častější v době línání nebo u dlouhosrstých koček. Většinou jsou smotky chlupů dlouhé asi 2,5 cm, narůst ale můžou až do neuvěřitelných 12 cm.  

Teď už víme, co to trichobezoáry jsou a jak vznikají. Jsou pro kočku nebezpečné?

Tyto nestrávené chuchvalce mohou být pro kočku velmi nebezpečné a způsobit vážné zdravotní potíže. Pokud se je totiž kočce nepodaří vyvrhnout, postupně v žaludku tvrdnou až vytvoří téměř kamenitou strukturu. Takový ztvrdlý chomáč nestrávených chlupů pak brání postupu potravy ve střevech a může je i ucpat, což už může být životu nebezpečný stav. Dle závažnosti se pak stav kočky léčí buď projímadly, nebo i chirurgickým zákrokem.

Kdy zpozornět?

Pokud vaše kočka zvrací chlupy jednou za jeden až dva týdny, můžete zůstat v klidu, to je zcela normální. Pokud ale ke zvracení dochází častěji, chuchvalce chlupů jsou větší nebo je pro kočku obtížné je vydávit, poraďte se s veterinářem. Jestliže se ale kočka už nezajímá o potravu, stolici má tvrdou a obsahující chlupy a pozorujete u ní nepodařené časté pokusy dávení, na nic nečekejte a k veterináři hned vyrazte.

Existuje nějaká prevence?

Nejlepší prevencí je samozřejmě pravidelné a dostatečné česání. Tím značně snížíte množství chlupů, které kočka spolkne.

Pokud vaše kočka žije výlučně uvnitř, zařiďte ji květináč s trávou. Jakou zvolit nebo kde ji sehnat, se můžete dočíst zde.

Vylučování chlupů můžete podpořit volbou kvalitního krmiva, které má k tomu uzpůsobené složení. Dále pak existují i doplňky stravy přímo k tomu určené. Ty fungují jako prevence před vznikem trichobezoárů, pomáhají je rozpouštět a úspěšně z trávicího traktu vylučovat.

Měli jste už s tímto u kočičky problém? A povedlo se vám ho vyřešit bez nutnosti chirurgického zákroku?