Zpět na výpis

Jak poznat srdeční onemocnění? Jeho příznaky rozhodně nepodceňujte

Autor Pavla Tichá | Zdraví a strava

Bohužel ve všech případech tato prevence nestačí. Některá zvířata mají vrozenou vadu, která se nedá zcela vyléčit. U štěňat je to asi 5 - 10 % všech typů onemocnění srdce. U dospělých psů je to asi dvakrát tolik procent psů, kteří ve stáří trpí nějakou z forem onemocnění srdce.  

Proto, pokud máte nějaké podezření, nejlepší je nechat vyšetřit srdíčko vašeho mazlíčka kardiologem. Nejen, že tím můžete svému mazlíčkovi prodloužit život. Také mu tím pomůžete ulevit od bolesti, kterou může mít a bohužel vám o ní neumíříct.

U menších psů bývá často problém s vadami chlopní. Velká psí plemena pak mohou mít problém s hlubokým hrudníkem nebo dilatační kardiomyopatií, tedy zvětšením objemu srdečních dutin a sníženou funkcí srdečních oddílů. Ani kočkám se různé vady nevyhýbají.  

Jaké jsou příznaky srdečních vad? Při aktivitě se váš mazlíček rychleji unaví, může cítit slabost či apatii. Dobrým poznávacím znamením bývá kašel po zátěži, ale i v noci. Častý je i noční neklid. Příznakem dále může být zvýšená frekvence dýchání nebo naopak nepravidelné dýchání, nevolnost až mdloby. Pokud na svém mazlíčkovi pozorujete některý z těchto příznaků, nebo i více z nich, zajděte s ním raději co nejdříve ke kardiologovi. Čím dříve se na nějaké onemocnění přijde, tím lépe může veterinář vašemu mazlíčkovi pomoci.

Základní diagnostika spočívá v důkladné anamnéze, klinickém, rentgenovém a sonografickém vyšetření. Ne všechna jsou ale dostupná u každého veterináře. V některých případech je bohužel nevyhnutelná i operace zvířete.

Myslete na to, že čím dřív se na problém se srdíčkem vašeho mazlíčka přijde, tím dřív se mohouproblémy začít řešit s veterinářem a prodloužit mu tak život.