Zpět na výpis

Jak u psa poznat nakažení lymskou boreliózou

Autor Pavla Tichá | Zdraví a strava

Psi chytí klíště raz dva. Často se pohybují v přírodě, které jsou naproti nám svým vzrůstem o něco blíž a kožich tvoří pro klíšťata ideální nástupní můstek. Vymetou kdejakou vysokou trávu nebo křoví, takže jsou perfektní sběrnou těchto parazitů. Není tedy divu, že i přes použití antiparazitik musíme čas od času nějaké to klíště chlupáčovi vyndavat.

Navíc nyní se zkoumá možný přenos boreliózy i jinými krví se živícími parazity, jako jsou blechy nebo komáři.

Hlavním přenašečem ale stále zůstává klíště obecné. Výskyt klíšťat s boreliózou se pohybuje v rozmezí od 2 % do přibližně 40 %. Záleží hlavně na místním výskytu boreliózy. Za onemocnění totiž může bakterie Borrelia, která se do trávicího traktu klíštěte dostane až při sání krve nakaženého zvířete. V naší republice se nakaženost klíšťat odhaduje na 20 %.

 

Nákaza

Aby se pes boreliózou nakazil, musí být klíště přisáté více než 24 hodin. Proto včasné objevení a vyndání klíštěte hraje důležitou roli. Prohlížejte tedy pejska po každé procházce, anebo alespoň každý večer.

Jestli nemoc propukne klinicky, záleží nejen na množství přenesených bakterií Borrelia, ale také na zdravotním stavu pejska a síle jeho imunitního systému. Důležité je i správné odstranění klíštěte, ale o tom vám povím až příště. Borelióza může u psa propuknout i po několika měsících od nakažení, třeba při oslabení imunity jiným onemocněním.

Jistě víte, že varovným signálem při nakažení u lidí je zarudnutí místa přisátí klíštěte s výrazným lemem, které se objevuje po několika dnech od infekce. U zvířat se tento příznak ale neobjevuje. Včasné zjištění nákazy je tedy u psů o to obtížnější.

 

Příznaky

Jak tedy lymskou boreliózu u psa poznat? Podle veterinářů se mezi nejčastější příznaky řadí

  • kulhání na jednu nebo více nohou
  • zvýšená teplota
  • nechuť k jídlu
  • apatie
  • bolestivost kloubů

V pozdějších stádiích onemocnění nastupují příznaky závažnější a mnohem nebezpečnější, jako je poškození srdce, mozku nebo ledvin. Tyto příznaky ale mohou nastoupit i při absenci těch výše zmíněných. Srdeční a nervová forma je ojedinělá, ale o to nebezpečnější. U nervové formy může docházet až k celkové paralýze, záchvatům nebo bolestivým křečím. Poškození ledvin omezí jejich funkčnost a často ho doprovází otoky končetin.

 

Diagnostika a léčba

Hlavní diagnostika Lymské boreliózy spočívá v serologickém vyšetření krve na protilátky,  případně i přímý nález bakterií v kloubní nebo jiných tělních tekutinách.

Lymská borelióza se dá diagnostikovat i vyšetřením přisátého klíštěte. Po vytažení ho můžete poslat na vyšetření, kde vám zjistí, jestli bylo nakažené. Onemocnění tak sice odhalíte včas, standardní vyšetření, které odhaluje klíšťovou encefalitidu, lymskou boreliózu a ehrlichiózu, vás ale vyjde na 1 990 korun, čistě jen na boreliózu na 740 korun. Proto se vyplatí ho dělat asi jen v případě, že máte na onemocnění podezření - třeba pokud je klíště nacucané, a bylo tedy přisáté déle jak den, a jestliže se pohybujete v místě, kde je nákaza klíšťat vysoká.

Léčba pak bývá dosti zdlouhavá a obtížná. Nejenže se minimálně dva týdny podávají antibiotika, musí je doprovázet i symptomatická léčba příznaků. Zdlouhavá léčba navíc krom vaší peněženky velmi zatíží i psí organismus.

 

Prevence

Jako u všeho, zásadní je tedy řádná prevence. Ta v případě boreliózy spočívá především ve zmíněném používání antiparazitních prostředků a pravidelné kontrole kožichu. Vyplatí se také pravidelně ošetřovat vhodným repelentem psí pelíšek a ostatní místa, kde se pejsek hojně zdržuje.

A pokud chcete mít ještě větší jistotu, že se váš chlupáč nenakazí, můžete ho proti lymské borelióze nechat očkovat. Nejlepším časem pro vakcinaci je období před sezónou klíšťat, tedy v lednu - březnu.

I tak se ale může nakazit. Očkování má jen asi 50 % účinnost. Ve spojení s ostatní prevencí ale i tak znatelně snižuje možnost nakažení.

Tady se můžete podívat na výskyt infikovaných klíšťat lymskou boreliózou v jednotlivých krajích: