Zpět na výpis

Junior agility

Autor Lucka | Sport a cestování

Protože mě téma děti a psi nějak ne a ne pustit, rozhodla jsem se dnes mrknout na téma  Junior agility, jinými slovy řečeno psí agility pro děti. Téma je o to víc aktuální, protože se nezadržitelně blíží hned dvoje závody - ČMKU Junior Open 2015 – Agility a Agility European Open Junior 2015.

Před pár dny jsem s vámi sdílela krátkou úvahu věnovanou otázce dětí a psů („Malý pán, šikovný pes“), kde jsem řešila otázku soužití a výchovy. Mimo jiné jsem ale nakousla i téma sportu se zvířaty, mezi nimiž v poslední době vyniká takzvané junior agility.

Jelikož jsem stejně jako můj čtyřnohý kamarád tvor zvídavý, podívala jsem se na tento druh psího sportu detailněji. Jako první věc jsem pátrala po tom, pro jak staré děti je tento psí sport vůbec vhodný. Odpovědi se různí – obecně se na stránkách různých kynologických klubů věnující se agility dočtete, že je to „pro děti všech věkových kategorií“. Detailněji je ale jako vhodná věková hranice, kdy s agility začít uváděna hranice minimálně 7 – 9 let. Pokud by se malí psovod chtěl již účastnit závodů, tak bude zařazen buď do kategorie „děti“ – ta je do 15 let věku dítěte – a „junioři“ – ta se pohybuje od 15 do 18 let.

Milují vaše děti psi, ale nemáte vlastního?

Pokud vaše děti milují například sousedovic psa a vy jste od rána do večera vystaveni otázkám, jestli si taky můžete pořídit vlastního, nezoufejte. Řada cvičišť a klubů dnes nabízí zapůjčení psa a vy tak máte možnost navštěvovat kurz agility, aniž byste měli doma vlastního. Většina psů „k zapůjčení“ prošla pokročilejším kynologickým výcvikem nebo se jedná o asistenční psi. Výhoda je, že jsou trpěliví a zvyklí na cizí lidi.

Pro mladého člověka je agility skvělou věcí. Má smysluplného koníčka a dělá něco pro své zdraví. Na agility se totiž jen tak nudit nebude a celý proces absolvuje společně se zvířetem. (Základní informace o agility si můžete přečíst v jednom z předchozích článků: „Psí překážkové dráhy – to je agility“). Na agility rovněž trénuje svou paměť, kdy si musí zapamatovat všechny překážky a povely! Krásné na tom všem je, že junioři mívají často obrovské nadšení učit se nové věci.

Starým kouskům psa nenaučíš?

Zatímco závodů se může podle pravidel Klubu agility Česká republika účastnit pes, který je starší 18 měsíců, trénink může začít již s malým štěňátkem. Spodní hranice začíná u čtvrtého měsíce. Jelikož je pes v tomto věku ještě ve vývinu, na některé překážky si bude muset ještě počkat. Všechny aktivity by rovněž měly probíhat pod neustálým dohledem trenéra. Nemusíte se tak bát, že by si dítě či pes ublížili. Účast rodičů není povinná, doporučená bývá nejčastěji pouze na první lekci.

Trénink většinou probíhá v menších skupinách než běžné agility, i když i tam záleží na konkrétních podmínkách daného klubu. Krom překonávání překážek se děti učí i základům komunikace a práce se psem. Některá cvičiště však můžou požadovat, aby pes již ovládal základní povely, např. chůzi bez vodítka. Toto může být jak pro dítě, tak i pro mladého psa v počátcích výzvou.

Z toho, co jsem zjistila, doporučuji se vždy pro jistotu dopředu informovat na podmínky jednotlivých klubů a cvičišť. A pokud se vaše dítě stalo agility nadšencem, tak můžete využít horké novinky pro letní měsíce! Agility letní tábory pro děti :-).

Pro dnešek se s vámi loučím a psímu sportu zdar!